تبلیغات
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد - علی‌اشرف درویشیان نویسنده و داستان نویس کُرد و پژوهشگر در ادبیات عامه
 
درباره وبلاگ


سلام دوستان گرامی
به کرد وب خوش آمدید.

وبلاگ کُرد وب نهایت سعی خود را دارد تا شما دوستان را ، با بیوگرافی مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران نامی کُرد آشنا سازد.

امیدوارم که مطالب وبلاگ بتواند شما دوستان گرامی را با فرهنگ و هنر غنی کردستان آشنا کند .

در ضمن باید یادآور شد که عکسهای این مجموعه با همکاری عکاسان به نام سنندج ، آقایان اسدالله صیدی ( 09183711407 ) و آقای افشین فتاحی در دسترس و جهت استفاده علاقمندان به هنر ، قرار داده شده است.

در اینجا برخود لازم میدانم این نکته را خاطر نشان کنم که جهت حفظ مالکیت اثر برای هنرمند گرامی ، لگوی نام هنرمند بر روی عکسها جهت استفاده عموم ، درج گردیده است .

" با تشکر رشیدی مدیریت kordveb "


مدیر وبلاگ : سید مهدی رشیدی
نظرسنجی
این وبلاگ تا چه حد توانسته اطلاعات شما را در مورد بیوگرافی مشاهیر و هنرمندان نامی کرد افزایش دهد ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد
ملتی که بزرگان خود را نشناسد زیان می کند
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM 


زندگینامه نویسنده از زبان خودش در کتاب چهار جلدی سالهای ابری


علی اشرف درویشیان نویسنده ایرانیدر ۳ شهریور سال 1320 در شهر كرمانشاه به دنیا آمد. در كوچه علافه بندها. نزدیك تیمچه ملاعباسعلی، پشت سرباز خانه شهری. پدرش اوسا سیف الله آهنگر بود و در گاراژ كار می كرد. دكانش را در دعوایی که با برادرانش داشت از دست داد. ناچار شاگرد شوفر شد، باغبان شد، قصاب و بقال شد و چند جور كار دیگر هم انجام داد. بعد كه بچه ها بزرگ شدند و علی اشرف معلم شد، خانواده هفت نفری را به او سپرد و به شیراز رفت. به حافظ و سعدی عشق می ورزید. مدتی هم قاچاقچی شد و به زندان افتاد كه درویشیان در كتاب « آبشوران » و « سال های ابری » به تفصیل به این موضوع پرداخته است. پدر عاقبت هم در شیراز و در غربت مریض شد و در كرج از دنیا رفت ......

مادرش زهرا سیگار قلم می زد كه البته علی اشرف درویشیان به یاد ندارد؛ اما هر وقت مادر چشم هایش درد می كرد و ناراحتش می كرد، می گفت كه مربوط به سیگار قلم زدن است. در قدیم سیگار به صورت امروزی نبود. كاغذ سیگار را با چیزی شبیه قلم، لوله می كردند و به سیگار فروشی ها می دادند. آنها خودشان در كاغذها توتون می ریختند. مادربزرگ هم خیاط بود و مشتری ها از سراسر كرمانشاه برای او كار می آوردند. مادر مدتی هم كلاش (گیوه) می چید و بعد از مادرش خیاطی یاد گرفت و خودش خیاطی می كرد. درویشیان در بسیاری از آثارش از جمله در آبشوران، سال های ابری، فصل نان و همراه آهنگهای بابام به زندگی خودش و سختی های آن سالها پرداخته است. اما اولین كسی كه او را با افسانه ها و قصه های عامیانه آشنا كرد، مادر بزرگش بود. حتی او بود كه با وجود بی سوادی، علی اشرف را با نام صادق هدایت آشنا كرد. او یكی از داستان های صادق هدایت را از بر بود و برای او می گفت، داستانی به نام « طلب آمرزش ». دایی بزرگ ریخته گری داشت و علی اشرف شش سال داشت كه به دكان او می رفت و شاگردی می كرد. ناپدری مادرش بنّا بود. دایی کوچکش کارگر شرکت نفت کرمانشاه بود. عموهایش، آهنگر و آشپز و بستنی فروش دوره گرد بودند. عموی بزرگش کبابی داشت. پدربزرگش پیله ور بود و خر کوچکی داشت.

پشت خانه آنها سرباز خانه بود و اغلب، سربازها را شلاق می زدند. فریاد سربازها به كوچه و خانه آنها می آمد. به پشت بام می رفتند و افسرها را می دیدند كه می ایستادند و طبال ها كه طبل می زدند و چند نفر هم با شلاق سربازانی را كه خطایی كرده بودند می زدند و برای آنكه صدای شان به گوش كسی نرسد، با شدت طبل می زدند. از افسرها و سرهنگ ها متنفر شده بود. روی پشت بام در كنار مادرش برای سربازها گریه می كردند و او چنان هق هقی می كرد كه مادر عصبانی می شد و به سرش فریاد می كشید كه : « آخر مگر این سرباز، برادر پدرته كه این طور گریه می كنی؟ ».

وقتی به دوازده سالگی رسید، كودتای ۲۸ مرداد شاه پیش آمد و او برای افسرها و سرهنگ های توده ای كه تیر باران شدند، گریه می كرد. بیشتر اوقات خانه به دوش بودند و در بیشتر محله های كرمانشاه كرایه نشینی كرده اند، از آن جمله، محله های سرتپه، چنانی، تیمچه ملاعباسعلی، گذر صاحب جمع، در طویله، لب آبشوران، سنگ معدن، علاف خانه، وكیل آقا و چند جای دیگر. به این خاطر است كه در « سالهای ابری » آن همه از خانه كشی و كرایه نشینی نوشته است. می گوید: « هرچه هم بنویسم، باز دلم از آن رنجها سبك نمی شود، فقط كسی می تواند آن خانه كشی ها را درك كند كه به درد من گرفتار بوده باشد. « چون همیشه خانه كشی داشتند، ناچار محل مدرسه شان هم تغییر می كرد. در سه دبستان كوروش، پانزده بهمن و بدر درس خواند. بعد به دبیرستان كزازی رفت. بعد هم دو سال در دانشسرای مقدماتی كرمانشاه، درس خواند و بعد از فارغ التحصیلی در 1338 ، شد آموزگار روستای كُردنشین گیلانغرب و شاه آبادغرب. تابستانها و بعضی روزهایی كه مدرسه تعطیل بود و درس نمی خواند، برای تأمین مخارج خانه و خرج تحصیلی اش، كار می كرد. شاگرد بنایی، شاگردآهنگری، شاگردی مغازه های مختلف هر وقت پدرش كمك می خواست جلو دستش كار می كرد. یك وقت هم او و پدر هر دو شاگرد یك آهنگر شدند. زمانی هم باربری و حمالی می كرد و استخوان هایش در زیر بارهای سنگین، صدا می كرد. بنایی را خوب یاد گرفت، بخصوص نازك كاری را. زمانی فكر می كرد كه شاگرد بنایی، سخت ترین كارهای دنیاست و حالا عقیده دارد كه هیچ كاری در دنیا به اندازه نویسندگی، سخت و طاقت فرسا و مشكل نیست. كلاس چهارم ابتدایی بود كه كتاب امیرارسلان راخواند. می گوید: « البته پدر و مادرم نگذاشتند فصل آخر را بخوانم چون عقیده داشتند كه آواره در خانه ها می شویم. در حالی كه واقعاً همیشه آواره بودیم. من دزدكی و دور از چشم آنها فصل آخر كتاب را هم خواندم » پدر نیمه سوادی داشت. باباطاهر و خیام و حافظ را می خواند و بعضی از اشعار حافظ و باباطاهر را از بر بود وشبهای زمستان، پای كرسی، پس ازخوردن چند قاچ ترب، برایشان آواز می خواند. در همان سالها علی اشرف دفترچه ای درست كرد و هر شب پدرش چند بیت از آن شاعرها می گفت و او در دفترش می نوشت. پدر یك حلب زنگ زده، پر از كتاب داشت. این حلب، حالت مقدسی برای آنها داشت و همیشه از آن با احترام یادمی شد.

بیشتر اوقات پای چرخ خیاطی مادربزرگش می نشست و دسته را برای او می گرداند. مشتری ها می آمدند و حرف می زدند. پای چرخ مادربزرگ، برای دوران كودكی درویشیان دانشكده ای بود.در سال۱۳۳۶ كه به دانشسرای مقدماتی كرمانشاه رفت، روز به روز علاقه اش به مطالعه بیشتر می شد. كتاب برایش از نان واجب تر شده بود. پدر كه می دید او هرچه درآمد دارد به كتاب می دهد، از دستش عصبانی بود. یك روز بهانه ای به دست آورد. پای كرسی نشسته بود و از او آب خواست. او لیوان را خیلی پر كردو آب، لب پر زد و روی دستش ریخت. دستش را گرفت و كشید كتكش زد و گفت : « تا ببینم این روزنامه ها برای تو یك شب شلوار می شود؟ ». همزمان در دانشسرای عالی تهران در رشته مشاوره و راهنمایی و در دانشگاه تهران در رشته روانشناسی تربیتی، درس خواند و در هر دو رشته تا فوق لیسانس ادامه داد. در تابستان ۱۳۵۰ در كرمانشاه به خاطر فعالیت های سیاسی و نوشتن مجموعه داستان های « از این ولایت » دستگیر شد. پس از هشت ماه آزاد شد و دو ماه بعد دوباره در تهران دستگیر شد و به هفت ماه زندان محكوم. در پی این موضوع از شغل معلمی منفصل و از دانشگاه اخراج شد. بار سوم در اردیبهشت ۱۳۵۳ دستگیر و به یازده سال زندان محكوم شد، در حالی كه سه ماه بود ازدواج كرده بود اما سرانجام در آبان ماه ۱۳۵۷ با انقلاب مردم ایران از زندان بیرون آمد. از درویشیان یک پسر به نام پسرش بهرنگ که فارغ التحصیلرشته شیمی می باشد ودو دختر به نامهای گلرنگ و گلبرگ و همسرش شهناز هم دبیر زبان است و با هم بار سخت زندگی را به دوش می کشند.

درویشیان پس از نوشتن انبوهی كتاب و سپید كردن موهایش در این راه درباره شروع داستان نویسی اش می گوید:« خودم هم نمی دانم كه واقعاً چگونه شروع كردم. آیا شما اولین نفسی را كه كشیده اید به یاد دارید؟ می بینید كه گفتنش مشكل است؛ اما می توانم بگویم كه شروع به داستان نویسی برای من ادامه همان علاقه ام به مطالعه بوده است. آن سالها پر تب و تاب حكومت دكتر مصدق و رونق روزنامه ها و مجله ها، آزادی مطبوعات و دموكراسی بی نظیری كه دراثر مبارزه مردم به وجود آمده بود، همه اینها در من و همسالان من، تحرك، امید و تكاپوی عجیبی پدید آورده بود. معلم های ادبیات ما، موضوع های زنده و پر جذبه ای برای زنگ انشا می دادند و ما با شوق و ذوق هر چه دلمان می خواست می نوشتیم. رقابت در خواندن، رقابت در نوشتن و رقابت در كسب بینش اجتماعی و سیاسی، اینها همه در رشد فكری ما در نهایت، در عشق و علاقه ما به ادبیات مؤثر بود. درویشیان طی این سالها علاوه بر داستان نویسی، به پژوهش در زمینه فرهنگ عامه نیز پرداخته است كه حاصل آن در كتابهای متعددی منتشر شده است.


آثار منتشر شده :


۱۳۴۸ چاپ صمد جاودانه شد در مجله جهان نو.

۱۳۵۰ آغاز دستگیری ها و زندان در سه نوبت به مدت ۶ سال.

۱۳۵۲ چاپ مجموعه داستان های از این ولایت وآبشوران با نام مستعار لطیف تلخستانی و داستان های كودكان و نوجوانان : ابر سیاه هزار چشم وگل طلا و كلاش قرمز.

۱۳۵۷ آزادی از زندان و چاپ مجموعه داستان های فصل نان و همراه آهنگهای بابام.

۱۳۵۸ چاپ رمان سلول ۱۸ ، یازده شماره كتاب كودكان و نوجوانان و سه شماره نقد و بررسی ادبیات كودكان.

۱۳۶۶ چاپ كتاب افسانه ها و متل های كردی.

۱۳۷۰ چاپ رمان چهار جلدی سال های ابری.

۱۳۷۲ چاپ مجموعه داستان های « درشتی ».

۱۳۷۷ عضویت در كمیته تداركات برای تشكیل مجمع عمومی كانون نویسندگان ایران همراه با محمد جعفرپوینده ، كاظم كردوانی، منصور كوشان، هوشنگ گلشیری، محمد مختاری و محمود دولت آبادی.

۱۳۷۸ سفر به اروپا به دعوت كانون نویسندگان نروژ و سخنرانی در اسلو، استكهلم ، لندن، پاریس ، برلین، فرانكفورت ، آمستردام ، كلن.

۱۳۷۹ سفر به سوئد به دعوت انجمن كودكان و نوجوانان سوئد.

۱۳۸۱ سفر به نروژ به دعوت كانون مترجمین نروژ و دانشگاه نروژ بخش زبان شناسی برای دریافت جایزه ترجمه داستان « نان و نمك برای پر طاووس» از مجموعه «درشتی »كه در بین ۱۲۵ داستان كوتاه از سراسر جهان رتبه اول شده بود.

۱۳۸۲ سفر به تركیه به دعوت كانون نویسندگان تركیه و سخنرانی در دانشگاه های آنكارا و استانبول.

۱۳۸۲ عضویت در كمیته بم وابسته به كانون نویسندگان ایران همراه با خانم سیمین بهبهانی و آقایان حافظ موسوی و امیرحسن چهل تن، برای ساختن دانشكده معماری برای بم.

آثار علی اشرف درویشیان به زبان های: فرانسه، آلمانی، انگلیسی، عربی، كردی، تركی، ارمنی، روسی، سوئدی، نروژی و اخیراً به زبان فنلاندی ترجمه شده است.


سایر آثار :


فرهنگ افسانه های مردم ایران در ۲۰ جلد همراه با رضا خندان مهابادی،فرهنگ كُردی كرمانشاهی، خاطرات صفرخان، یادمان صمد بهرنگی، داستان های محبوب من در هفت جلد همراه با رضا خندان مهابادی، از ندار تا دارا، شب آبستن است « چاپ در سوئد »، كتاب بیستون.
دانلود فایل صوتی مصاحبه با نویسنده
دانلود مستقیم کتابهای استاد علی اشرف درویشیاندانلود کتاب ( ابر سیاه هزار چشم ) :            http://uc.irpdf.com/uploads/1364271453.pdf

دانلود کتاب ( آبشوران ) :                            http://uc.irpdf.com/uploads/1364284055.pdf

دانلود کتاب ( سلول 18 ) :                           http://uc.irpdf.com/uploads/1364252028.pdf


دانلود کتاب ( آبیدر ) :                                  http://uc.irpdf.com/uploads/1364285960.pdf

 
دانلود کتاب ( بفرینه ) :                                http://uc.irpdf.com/uploads/1364251752.pdf


دانلود کتاب ( بی ) :                                    http://uc.irpdf.com/uploads/1364244994.pdf


دانلود کتاب ( باغچه ی کوچک ) : 
                 http://uc.irpdf.com/uploads/1364281296.pdf


دانلود کتاب ( دُرشتی ) :                              http://uc.irpdf.com/uploads/1364265238.pdf


دانلود داستان ( قبر گیری ) :                          http://uc.irpdf.com/uploads/1364288403.pdf


دانلود کتاب ( همیشه مادر ) :                       http://uc.irpdf.com/uploads/1364269579.pdf
دانلود فایل صوتی داستان ( هندوانه گرم  ) :دانلود فایل صوتی داستان ( نرگس ) :    دانلود فایل صوتی داستان ( ظلم آباد ) :           

چند خطی بر مجموعه داستان « از این ولایت » اثر علی اشرف درویشیان


فقری که درویشیان تصویر می کند، بسیار تلخ تر و سیاه تر و غم انگیزتر از چیزی است که تصور می کنیم. در کمتر داستان این مجموعه، کودکی، مادری، پدری، قربانی فقر نمی شود و در بهترین حالت این آرزوها هستند که به سلاخی می روند ( داستان قبر گبری ). اما شگفت آور این است که غم ما برای بازماندگان بیشتر از قربانیان است.

باید این داستان ها را بخوانیم تا بفهمیم حتی تصور یک روز زندگی در چنین دنیای غرق نکبت و فلاکتی به شدت آزار دهنده است. فقر در دنیای داستان های اشرفیان یک موقعیت است. موقعیتی که شخصیت های داستان محکوم به زندگی در آن هستند و نمی توانند از آن فرار کنند. مرگ برای این آدم ها فرار به جایی است که گرچه نمی دانیم، اما احساس می کنیم نمی تواند از این جایی که هستند بدتر باشد. برای همین از مرگ این آدم ها یک جوری خوشحال هم می شویم.

زندگی این آدم ها در دنیای این داستان ها برای ما، همان تداعی مرغ یا گوسفندی را دارد که سرش را بد بریده اند و جلوی ما دست و پا می زند و دوست داریم با یک ضربه ی کاری تر کارد قصاب هم او از زجر خلاص شود و هم ما از زجر دیدن آن زجر. ما از دیدن مرگ این آدم ها خوشحال می شویم و این خوشحالی از هر غمی غم انگیز تر است، چون کار آدم های این قصه ها از گریه گذشته است.

در داستان هایی هم که به ظاهر مرگی اتفاق نمی افتد، تلخی کنایه ها بیشتر موج می زند. در داستان « زمین » پیرمرد و زنی بیوه و جوان با چند بچه، هر یک با توهم اینکه طرف مقابل پول دارد با یکدیگر عروسی می کنند و همان شب اول با رو شدن دست ها، آن ها با یکدیگر درگیر  می شوند و کتک کاری می کنند. درست روز بعد که برای طلاق به محضر رفته اند، زن و بچه هایش جلوی مردم برای پیرمرد آبرویی نمی گذارند. زن فحاشی می کند و پسر بچه اش به پیرمرد پس گردنی می زند. اما درست چند لحظه ی بعد، پیرمرد برای زن و بچه های گرسنه اش سه سیخ کباب می خرد. از این لحظه به ناگهان زن و بچه هایش با پیرمرد به طرز شگفت آوری مهربان می شوند، آنقدر که پیرمرد از خوشحالی می گرید و زن همانجا تصمیم به ادامه ی زندگی با پیرمرد می گیرد و این اصلا شگفت آور نیست. در دنیایی که درویشیان از فقر تصویر کرده است، تکه نانی خشک هم می تواند اینقدر در روابط انسانی مهم و تعیین کننده باشد، چه برسد به چند سیخ کباب.

در داستان « گرگ »، معلم جوانی می خواهد شبانه خودش را به صحرای پر از برف و گرگ بزند و کتاب هایی را که خریده است به شاگردانش برساند. او جانش را دوست دارد و این را از نبردش با گرگ ها و تقلایش برای زندگی می توان فهمید، اما چیزی که صبر کردن تا صبح را برای او سخت کرده است، چشم براهی ِ بچه هایی است که او دنیای آن ها را درک کرده است. او درک کرده است که در آن دنیای بی هیچ دلخوشی، قصه های آن کتاب ها برای آن بچه ها چه دلخوشی بزرگ و بی جایگزینی است. آنقدر که حتی دلش نمی خواهد انتظار آن ها را از صبح تا ظهر کش بیاورد، حتی اگر به قیمت جانش تمام شود.

در داستان« موتور برق »، خان جان که در مراسم استقبال از ورود موتور برق به روستا، به خاطر شکسته شدن چراغ نفتی اش به مامور ژاندارمری کشیده می زند، کتک خورده و دستگیر می شود و در میان هلهله و شادی مردم از برق دار شدن به بازداشتگاه برده می شود. در آخر داستان با این کنایه برمی خوریم که خوشبخت ترین فرد روستا همان خان جان است که بی دغدغه در انتظار دادگاه زندانی است و اینکه حتی زندانی بودن و محاکمه شدن شرافت دارد به آن زندگی.    

در داستان « خالو رسول » هم وقتی خالو رسول بی سواد سفیهانه می گوید که عکس روده های زنش را دو سال است نگه داشته است و هر شب به آن نگاه کرده است و مشکلی در آن ندیده است، وقتی به همسرش که از درد شکم می نالد مرتب پرخاش می کند که تنها گاوش را فروخته و خرج او کرده و عکس شکمش را گرفته است، وقتی ابلهانه می گوید وقتی عکس شکمت را گرفتیم یعنی شکمت خوب شده، وقتی به همسرش دستور می دهد که درد نکش چون خوب شده ای، بازهم رنگ دیگری از فقر روی بوم مجموعه داستان می نشیند و به ما می گوید که فقر بر سر شعور و احساس و منطق آدم چه چیزها که نمی آورد.

این دنیاییست که اشرفیان از فقر ساخته است و از همان اولین کلمات نخستین داستان، با آوردن نامی پر از ایهام و یک اسم فامیلی که علاوه بر داشتن ایهام بسیار غریب دارای « آن » داستانی می باشد یعنی: « نیازعلی ندارد »، شروع به ساختن اجزای آغشته به فقر و فلاکت آن می کند. باید به این دنیا وارد شد تا احساسات غریب و عجیب و متفاوتی را حس کرد و بعد هم وادار به اندیشیدن شد. مگر توقع از داستان چیزی جز این است که به دنیای احساس و اندیشه ما بیافزاید؟ اگر این باشد که هست، اشرفیان با مضمونی کهنه کاری جدید کرده است و این قابل ستایش است.

البته این مضمون شاید برای مخاطبین آن سال ها (سال های انتشار ) آنقدرها کهنه نبوده است، ولی به نظرم حتی برای مخاطبین این روزها که در جستجوی مضامین جدیدتری مثل هویت هستند که بیشتر دغدغه ی آن ها باشد و یا اصلا از از داستان های مضمون محور به داستان شخصیت محور گرایش پیدا کرده اند، خواندن این داستان ها به هیچ وجه کسالت آور نیست و به همان دلایل گفته شده تجربه ای جدید هم می تواند باشد. به نظرم فضای پاستورال داستان ها که همگی در روستا اتفاق می افتند هم برای احساسات خواننده این روزها که آموخته ی فضاهای مدرن و شهری داستان های امروزی شده است، ترمزی به حساب نخواهد آمد و داستان ها را حتما به خاطر ساخت فضاهای متفاوت و دلچسب تا ته خواهد رفت. البته داستان « سه خم خسروی » در فضای شهری اتفاق می افتد، اما این داستان را هم باید خواند تا درک شود که زیر برف فقری که تمام داستان ها را پوشانده، جز اسم شهر چیزی دیده نمی شود و آن پایین شهر، همان فضای پاستورال را برای مان تداعی می کند. فضایی که در سراسر داستان های مجموعه به شدت برفی و سرد و بی روح است و آسمانی همیشه گرفته و ابری بر آدم های آن سایه های سیاه و سرد گسترانده است.

آنچه در تمام داستان ها دیده می شود، کشش خوب داستان ها از همان سطور اول است. این کشش گاهی ناشی از حس صمیمتی است که نویسنده ایجاد می کند، اما تقریبا در تمامی داستان ها وقتی از نیمه ی داستان می گذریم، تعلیقی ماجرایی که بعضا هم بسیار هم قوی می باشد ایجاد و کشش را دو چندان می کند.

تقریبا در تمام داستان ها نقطه اوج در انتها و همراه با یک ضربه قوی می باشد. این ضربه ها غافلگیرکننده و کاری هستند و گرچه در بعضی موارد حدس زده می شوند، اما در کمال شگفتی این حدس های به یقین درآمده هم از تاثیر آن ها نمی کاهد. 

داستان ها نه در معنا که در همان ماجرا تمام می شوند. ما نیازی نداریم برای کامل کردن ماجرا در ذهن مان در معنا دنبال چیزی بگردیم. اگر هم در معنا چیزی را جستجو می کنیم، برای نزدیک شدن به درونمایه داستان است و نه کامل کردن ماجرایی که در ظاهر تمام نشده است.

در مورد این داستان ها می شود خیلی حرف زد، می شود از دیالوگ های شخصیت های داستان متفاوت گفت که همه انگار از یک حنجره خارج می شوند، می شود از پایانه های تراژیک این داستان ها گفت و از خیلی چیزهای دیگر، اما در اینجا بیشتر می خواهم به نکته ای دیگر اشاره کنم. چیزی که در داستان های این مجموعه به وفور به آن برخوردم. می خواهم به مقوله ی اتناب هنری اشاره کنم.

نظر شما را جلب می کنم به داستان « ندارد » و خوابی که نیازعلی در کلاس تعریف می کند. این خواب را اگر از داستان برداریم، از اطلاعات ما از داستان چیزی کم نمی شود و به پیرنگ هم آسیبی نمی رسد. ما با همان تصویر قدرتمند و بکر شکسته شدن دندان های مادر و بی کار شدن او، در کنار پدری بی کار و خانه نشین و مرگ برادر، اجزای زندگی فقیرانه و فلاکت بار نیاز علی را شناخته و درک کرده ایم. ما رویایی غریب را می بینیم که زیبا تعریف می شود و تاییدی بر همان اطلاعات قبلی ما از زندگی نیازعلی دارد. کار این رویا، افزودن بر احساسات ماست نسبت به نیازعلی از طریق آگاهی از آمال و دغدغه های او که در بیداری مجالی برای بروز پیدا نمی کنند. این قوی شدن ارتباط احساسی ما نیازعلی و در نتیجه با داستان، مضمون و شخصیت، اولین اثرش بالا بردن نقطه اوج احساسی داستان یعنی مرگ نیازعلی می باشد. مسلما مرگ یک نیازعلی که اینقدر با احساس است و تخیلی به این قدرت دارد و می تواند از خوابش یک داستان زیبا و پرکنایه بسازد، برای ما دردناک تر است. اتناب هنری تکنیکی پذیرفته شده است. این تکنیک نه از منظر ساختاری که از منظر زیبایی شناسانه در داستان کارکرد دارد. یعنی می شود سطوری در داستان داشت، که نبودشان داستان را از منظر پیرنگی ناقص نمی کند، اما از شدت درگیری حسی ما با داستان خواهد کاست. داستان های این مجموعه سرشار از این اتناب های هنری و دوست داشتنی است.

نکته ای دیگر : کنایه های درویشیان به اعتقادات مذهبی مردمی که رشد فرهنگی ندارند هم جالب است. شخصیت ها در مواقع گرفتاری و خطر یکدفعه شروع به آوردن اسامی مقدس مذهبی و خواندن اوراد می کنند و عاجزانه و دلسوخته کمک می خواهند، اما هیچ گاه، هیچکدام از آن ها، به واسطه ی این به دامان آویختن ها نجات پیدا نمی کنند و حتی سرعت سقوط شان در چاه پیش رو کمتر هم نمی شود. آن اعتقادات،  فقط اسم هایی هستند که صدا زده می شوند، هیچ گاه جوابی نمی دهند و بازهم صدا زده می شوند.

و نکته ی آخر: انگشت اتهام درویشیان در جنایت گسترش فقر، از همان دو داستان اول متوجه مسئولین به عنوان سرپرست مردم است. جایی که این جمله ی روزنامه را برای ما درشت می کند « بهداشت برای همه ».

نوشته :  م . عطاریانی


   

نوع مطلب : نویسنده گان ، پژوهشگران ، 
برچسب ها : علی‌اشرف درویشیان داستان نویس و نویسنده مشهور کرد، علی‌اشرف درویشیان، داستان نویس و نویسنده مشهور کرد، درویشیان، علی‌اشرف درویشیان نویسنده داستان نویس و پژوهشگر در ادبیات عامه، دانلود کتابهای استاد علی اشرف درویشیان،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 8 مرداد 1398 01:08 ق.ظ

Great material, With thanks.
canadian medications by mail canadian cialis canadian pharmacy no prescription pharmacy canada best canadian pharmacies that are legit canadian drugstore pharmacy times canadian drug are canadian online pharmacies safe canadian discount pharmacies in canada
یکشنبه 2 تیر 1398 12:16 ق.ظ

You expressed it superbly.
generic cialis with dapoxetine generic for cialis cialis without a doctor's prescription cialis generic availability cialis farmacias guadalajara cialis pills cialis soft tabs for sale generic cialis at walmart cialis tablets for sale generic cialis review uk
شنبه 1 تیر 1398 07:27 ق.ظ

You revealed it exceptionally well.
cialis side effects dangers cialis official site wow cialis 20 only here cialis pills where to buy cialis in ontario cialis professional yohimbe cialis et insomni tadalafil tablets cialis italia gratis cialis billig
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:14 ب.ظ

You said it adequately.!
cialis 05 generico cialis mexico cialis prezzo di mercato india cialis 100mg cost we choice cialis uk cialis coupon acquistare cialis internet cialis pills in singapore generic cialis tadalafil il cialis quanto costa
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:01 ق.ظ

Terrific content. Thanks!
cialis 200 dollar savings card cialis 5 effetti collaterali acquisto online cialis cialis vs viagra generic cialis with dapoxetine buy cialis online cheapest precios de cialis generico enter site very cheap cialis prescription doctor cialis cialis bula
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:44 ب.ظ

Fine stuff. Regards.
purchase once a day cialis cialis 20mg prix en pharmacie side effects of cialis we recommend cheapest cialis only now cialis 20 mg cialis 100mg suppliers cialis 5 mg effetti collateral cialis side effects cialis generico postepay venta de cialis canada
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:44 ب.ظ

Regards! Quite a lot of content.

cialis generique cialis generic availability safe dosage for cialis cialis dosage 5 mg cialis coupon printable cialis bula cialis rckenschmerzen cialis 05 how much does a cialis cost cost of cialis cvs
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:58 ق.ظ

Well voiced certainly! .
wow cialis tadalafil 100mg tesco price cialis american pharmacy cialis buy cialis online cialis great britain how much does a cialis cost estudios de cialis genricos cost of cialis per pill cialis without a doctor's prescription order generic cialis online
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:38 ب.ظ

Wow many of helpful tips.
fast cialis online cialis 05 if a woman takes a mans cialis cialis et insomni cialis canada on line cialis soft tabs for sale generic cialis levitra cheap cialis cialis farmacias guadalajara non 5 mg cialis generici
جمعه 24 خرداد 1398 10:58 ب.ظ

Fine data. Kudos!
cialis for sale in europa recommended site cialis kanada free cialis cialis kaufen bankberweisung where to buy cialis in ontario cialis 50 mg soft tab cialis uk next day acquisto online cialis cialis online deutschland cialis pas cher paris
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:55 ق.ظ

Perfectly voiced certainly. .
achat cialis en europe cialis ahumada cialis generic availability generic cialis levitra cialis therapie cialis side effects cialis qualitat i recommend cialis generico generic cialis in vietnam no prescription cialis cheap
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:56 ب.ظ

Thank you. Plenty of info.

cialis kaufen bankberweisung overnight cialis tadalafil what is cialis cialis generic tadalafil buy how much does a cialis cost cialis online deutschland low cost cialis 20mg tadalafil tadalafil 10 mg tadalafil 20mg
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:43 ق.ظ

Awesome content, Many thanks!
cialis super acti 5 mg cialis coupon printable cialis generico lilly cialis 10mg prix pharmaci weblink price cialis only here cialis pills non 5 mg cialis generici venta cialis en espaa price cialis per pill can i take cialis and ecstasy
جمعه 17 خرداد 1398 08:22 ب.ظ

Wow plenty of beneficial material.
generic cialis 20mg uk we like it safe cheap cialis viagra cialis levitra buy online cialis 5mg cialis generico in farmacia how do cialis pills work cialis generic availability cialis australia org buy generic cialis we choice cialis pfizer india
چهارشنبه 1 اسفند 1397 12:54 ق.ظ
Ridiculous quest there. What happened after?
Thanks!
دوشنبه 17 دی 1397 12:34 ب.ظ
Quality posts is the important to interest the people to
visit the web page, that's what this web page is providing.
یکشنبه 16 دی 1397 10:23 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
though you relied on the video to make your point.
You definitely know what youre talking about, why throw away
your intelligence on just posting videos to your weblog when you could
be giving us something informative to read?
چهارشنبه 12 دی 1397 02:08 ب.ظ
This is a topic that's close to my heart... Cheers!
Exactly where are your contact details though?
سه شنبه 4 دی 1397 10:21 ب.ظ
Wonderful blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There
are so many options out there that I'm totally confused ..
Any suggestions? Bless you!
سه شنبه 4 دی 1397 03:37 ب.ظ
Highly energetic post, I liked that bit. Will there be a part 2?
یکشنبه 2 دی 1397 03:12 ب.ظ
Hi there, just wanted to say, I liked this blog post. It was helpful.
Keep on posting!
جمعه 16 آذر 1397 01:16 ق.ظ

Regards. A good amount of data!

we like it safe cheap cialis dosagem ideal cialis cialis farmacias guadalajara cialis coupon cialis arginine interactio cialis 200 dollar savings card prices for cialis 50mg viagra or cialis cialis in sconto cialis kaufen wo
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:49 ق.ظ

Great data, Thanks a lot!
cialis cuantos mg hay look here cialis cheap canada buying cialis overnight generic cialis in vietnam generic cialis 20mg uk cialis en mexico precio cialis pills in singapore side effects for cialis cialis sicuro in linea cialis 20mg prix en pharmacie
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:38 ق.ظ

Thanks! Lots of stuff.

cheap cialis we use it 50 mg cialis dose cialis generico lilly cialis generic availability how do cialis pills work acheter cialis meilleur pri cialis side effects cialis in sconto prix de cialis viagra vs cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:11 ق.ظ

This is nicely said! .
pastillas cialis y alcoho walgreens price for cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis lowest price cialis with 2 days delivery tadalafil tablets dosagem ideal cialis buying cialis on internet generic cialis in vietnam prix cialis once a da
سه شنبه 13 آذر 1397 01:12 ب.ظ

Kudos. Fantastic information.
click here to buy cialis canadian drugs generic cialis we choice cialis pfizer india we recommend cheapest cialis cialis herbs cuanto cuesta cialis yaho cialis 5 mg effetti collateral canadian cialis 40 mg cialis what if i take generic cialis 20mg tablets
یکشنبه 11 آذر 1397 12:18 ب.ظ

Kudos, Wonderful stuff.
we choice cialis pfizer india cialis wir preise cialis free trial click here take cialis cialis farmacias guadalajara safe dosage for cialis cialis pills in singapore tadalafil generic buy cialis online nz cialis mit grapefruitsaft
یکشنبه 11 آذر 1397 01:15 ق.ظ

Amazing facts. Thanks a lot!
cialis generique 5 mg click here to buy cialis interactions for cialis acheter cialis kamagra we choice free trial of cialis cialis generique sublingual cialis online cialis daily enter site natural cialis free cialis
شنبه 10 آذر 1397 12:47 ق.ظ

Very good facts. With thanks!
buying brand cialis online estudios de cialis genricos purchasing cialis on the internet only best offers cialis use if a woman takes a mans cialis generic cialis soft gels cialis 5 mg schweiz buying cialis overnight cialis 05 cialis daily dose generic
جمعه 9 آذر 1397 01:19 ب.ظ

Perfectly expressed without a doubt! !
sublingual cialis online we use it 50 mg cialis dose we recommend cialis best buy cialis 5mg prix acquisto online cialis achat cialis en suisse cialis prices cialis 5 effetti collaterali cialis daily new zealand cialis 20 mg best price
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
Online User
 
   

پشتیبانی