تبلیغات
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد - بختیار علی نویسنده شهیر کرد و پدید آورنده رمان " آخرین انار دنیا "
 
درباره وبلاگ


سلام دوستان گرامی
به کرد وب خوش آمدید.

وبلاگ کُرد وب نهایت سعی خود را دارد تا شما دوستان را ، با بیوگرافی مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران نامی کُرد آشنا سازد.

امیدوارم که مطالب وبلاگ بتواند شما دوستان گرامی را با فرهنگ و هنر غنی کردستان آشنا کند .

در ضمن باید یادآور شد که عکسهای این مجموعه با همکاری عکاسان به نام سنندج ، آقایان اسدالله صیدی ( 09183711407 ) و آقای افشین فتاحی در دسترس و جهت استفاده علاقمندان به هنر ، قرار داده شده است.

در اینجا برخود لازم میدانم این نکته را خاطر نشان کنم که جهت حفظ مالکیت اثر برای هنرمند گرامی ، لگوی نام هنرمند بر روی عکسها جهت استفاده عموم ، درج گردیده است .

" با تشکر رشیدی مدیریت kordveb "


مدیر وبلاگ : سید مهدی رشیدی
نظرسنجی
این وبلاگ تا چه حد توانسته اطلاعات شما را در مورد بیوگرافی مشاهیر و هنرمندان نامی کرد افزایش دهد ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد
ملتی که بزرگان خود را نشناسد زیان می کند
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM


بختیارعلی « متفکر، نویسنده، رمان نویس ،شاعر ونظریه پرداز اندیشمند بزرگ کُرد » در سال 1960 در شهر سلیمانیه ی عراق متولد شده است. در همان جا تحصیلاتش را تا پایان دبیرستان ادامه و سپس به تحصیل در رشته زمین شناسی در دانشگاه های شهرهای سلیمانیه و اربیل پرداخت. او در تظاهرات دانشگاه سلیمانیه درسال 1983 مورد اثابت گلوله قرار می گیرد و اولین باری که مچ هایش پوسته ی فلزی دستبند را احساس می کنند و خود را پشت میله های زندان می بیند، در همان سال های دانشجویی است. شاید پس از این ماجرا بوده که بختیار علی احساس می کند به فضای آزاد تری برای گذران زندگی و ادامه ی فعالیت های ادبی اش نیاز دارد و این می شود که خاک زادگاهش را با بغضی غریب می بوسد و در آن سال ها سرزمین مادری را وداعی تلخ می گوید و به همین دلیل دانشگاه را برای همیشه رها می کند ........

در سال 1994 که سال شروع جنگ های داخلی مابین احزاب سیاسی کردستان  و به « برادر کشی » معروف است، به نشانه اعتراض به چنین وضع اسفناکی کردستان را ترک کرده و به سوریه می رود. پس از نه ماه زندگی در دمشق از آنجا به آلمان « کشور موسیقی و فلسفه » رفته و تا سال 1999 در « فرانکفورت » اقامت می کند و در همان ایام به همرا ه جمعی از همراهان كُرد خود، مجله « ره هه ند یا رهند » را در اروپا منتشر می کنند.او در همان سال به شهر « کلن » آلمان نقل مکان می کند از همان موقع تا کنون ساکن شهر « کلن » می باشد و تمام وقت خود را صرف نوشتن کرده است.


کارنامه ی ادبی

در سال 1992، بختیار علی سی و دو ساله، مجموعه شعر « گناه و کارناوال » را منتشر کرد که توجه برخی را به خود جلب نمود. اما این، آن چیزی نبود که بختیار علی می خواست. پنج سال تمام در غربت نوشت و خط زد و پاره کرد، تا نخستین رُمانش به نام « مرگ دومین تک فرزند یا مرگ تک فرزند دوم یا مرگ دُردانه دوم » را در سال 1997 در سوئد منتشر کرد و به چاپ رسانید و حاصل پنج سال عرق ریزی روح او، توجه بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرد. و یک سال بعد در سال 1998 ، نیز دومین رمان خود  با عنوان « غروب پروانه » را توسط انتشارات « رهند » در استکهلم سوئد به چاپ رسانید که تحسین منتقدان بسیاری را برانگیخت و  در زمان کوتاهی به زبان های زیادی از جمله عربی، آلمانی، انگلیسی، ترکی و.. ترجمه شد.

حالا دیگر نام بختیار علی فراتر از مرزهای کردستان رفته بود. باز هم چهار سال دیگر بر سفیدی کاغذ قلم رقصاند؛ تا در سال 2002 رمان « آخرین انار دنیا » را به چاپ رسانید. رمانی که بختیار علی را صاحب سبک کرد و به عقیده ی بسیاری از منتقدان، مهمترین رمان ادبیات کُرد، همین رمان « آخرین انار دنیا » است.

او در سال های بعد، به ترتیب « تلاش در جنگل های فردوس »  و « پاسخ در زمان فقدان سوال » را به چاپ رسانید. در سال 2004 مجموعه شعر « ایمان و جنگاورانش » را نوشت. در سال 2005 یک مجموعه مقاله به نام « خواننده ی کشنده » و رمان شاهکار دیگری با نام «  شهر موسیقیدان های سفید » به کارنامه ی پربار ادبی خود افزود. و انتشار این رمان به زبان های زنده ی دنیا، در نهایت او را به یک چهره ی جهانی در دنیا تبدیل کرد. همچنین وی در سال 2008 رمان « غزل نویس و باغ های خیال »، در سال 2009 « قصر پرندگان غمگین » در سال 2010  « عمویم جمشید خان » و در سال 2012 رمان « کشتی فرشتگان » را به چاپ رسانیده است و هنوز هم فعالانه و خستگی ناپذیرمشغول نوشتن است. همچنین بختیار علی علاوه بر هشت رمانی که در کارنامه ادبی خود دارد، تعداد 10 مجموعه شعر نیز از او به چاپ رسیده است که به دو مورد آن در بالا اشاره شد.

همچنین در ایران، برخی از آثار بختیار علی از جمله رمان « آخرین انار دنیا » و « شهر موسیقیدان های سفید » و « قصر پرندگان غمگین » توسط مترجمانی چون « رضا کریم مجاور، مریوان حلبچه ای، عباس محمودی و آرش سنجابی » به فارسی برگرداننده شده اند.

بختیار علی، شخصیت فرهنگی و ادبی معاصر، روشنفکری ست که تا کنون سه چهره ممتاز، مشخص و قابل تقدیر از خود ترسیم کرده است. طوری که توانسته در سه زمینه شعر، رمان و نظریه پردازی تأثیری غیر قابل انکار بر جامعه ادبی، فرهنگی کرد بگذارد و همواره نگاه صاحب نظران، نویسندگان و  روشنفکران کرد را به آثارش معطوف کند.

او جزو شاعران برتر نسل سوم کردستان عراق است که در شعر هایش همواره به دنبال طرح پرسشهای هستی شناسانه و جامعه شناختی،کشف تصاویر غریب و ناب با فرمی بدیع، متفاوت، عمیق و  همچنین مضامین جدی و جهانشمول که از دغدغه های اصلی انسان مدرن است، می باشد.

وی با انتشار تعدادی مجموعه شعر توانست شعر معاصر کردستان عراق را که در دهه هشتاد در محاق بحران و رکود گرفتار آمده بود به سمت و سوی امید بخشی رهنمون کند و در این میان شاعرانی چون « دلاور قره داغی » ، « فرهاد پیربال » و « برزان هستیار » در این راه خطیر او را همراهی کرده و جملگی شعر امروز کرد را با تأکید بر زبانی تراش خورده و تفکری که در خور این نوع شعر تا رسیدن به دقایق شعر امروز جهان هدایت کردند. زبان شعر های او در عین حال که بسیار صمیمی ست اما پر از استعاره، ایهام و به دور از ذهن متعارف است.

گویی او در درک دیگری که از جهان و انسان « تَرک خورده ی » معاصر به دست می دهد، شکل و رنگ و بوی واقعی واژه را به تمامی بر خواننده آشکار ساخته و او را در افسونی سحر آمیز وا می گذارد.

آشنایی زدایی در آثار  بختیار علی از مولفه های شعری اوست که به شکل غریبی خواننده را به یک سفری آفاقی برده که در نهایت این مخاطب است که در شعر او خود را  چون سالکی در سفر به جهان انفسی شعرهای او می یابد. نوعی رازآمیزی کلام با تصاویری زیبا اما نامتعارف که هر کدام گویای جهان ذهنی شاعراست، با چاشنی پرسش های فلسفی، همواره و جا به جا در آثار او هویداست و شاید همین عناصر است که شعر او را در نگاه نخست محکم، متفاوت و در وهله دیگر بزرگ می نمایاند. چنین برخوردی در شکل درونی شعر به همراه فرم خاص در زبان و دیگر صنایع لفظی و بیانی باعث می شود شعرهای او در خوانشی دیگر به خاستگاه مدرنیسم شعری پهلو زده و گاهی نیز تصاویر، رنگی اکسپرسیونیستی به خود بگیرند و شعر در جهان محال خویش همچنان غریب بماند.

در واقع این شاعر با درک تازه ای که از شعر مدرن غربی و رویکرد تازه ای که به عناصر شعر کرد همچون فضا، زبان، طبیعت و همه آنچه که شعرکرد را متمایز می کند، دارد، آثاری را آفریده که چون قصیده ای تازه بر ستیغ شعر معاصر کردستان خودنمایی می کند.

برخی از مجموعه شعرهایی که تا کنون از او منتشر شده و بدیوسیله خدمت بزرگی به ادبیات کُردی نموده است به قرار زیر می باشد: « کتاب آدم کش ها » ،  « کار کردن در باغ های فردوس » ،  « جلاد » ،  « درها یا دروازه ها » ،  « عشق » ،  « کارناوال » ،  « شهر » ،  « گناه » ،  « آه، روزگار ِ خوش دیروز » ،  « فریادهای ابلیس » ،  « بازگشت » ، «  وطن » ، « بوهیمی و ستاره ها » .

چهره سوم که به موازات دو چهره ی قبلی از خود ترسیم کرده، چهره ی متفکری مستقل در نظریه پردازی ست. برخی از آثار او چون« خواننده قاتل »، « ستیزه جوهای ایمان » و سلسه مقالاتی که در ماهنامه ای به نام « رهند » در آلمان به کمک برخی از هم نسلان و همفکرانش منتشر کرده، جملگی مقالات نظری و تحلیلی ژرفی هستند که به دنبال خود بحث و جدل های متفاوتی را به همراه آوردند. طوری که  تقدیر و تنفر برخی از روشنفکران از یک سو و سنت گرایان ملی و متعصب را از سوی دیگر به همراه داشته است. او در این مقالات به طرح  و نقد مفاهیم و ساختارهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی که بر جامعه و فضای کردستان امروز حاکم است، پرداخته است. نقدی که او از « ناسیونالیسم کردی »  و « دموکراسی در کردستان » به دست داده، در یک نگاه کلی و به دور از جانب داری، جملگی نقدهایی هوشمندانه و تأثیر گذاری بوده که در فضای امروزین کردستان عراق چون صاعقه ای بر پیکر نظریات ایدئولوژیک و سنت گرایانه ی کردی فرو آمده است و توانسته چنین مفاهیمی را از محاق یک جانبه نگری و یک بعدی نگریستن آزاد کرده، به چالش بکشاند و تصویر و نگرش دیگری ارائه بدهد.

در یک جمع بندی می توان گفت بختیار علی یکی از وزنه‌های مؤثر بر جریان روشنفکری و ادبیات معاصر كردی است كه توانسته در طول سه دهه فعالیت مستمر تأثیر بسزایی بر روند دگر اندیشی، فرهنگ سازی و ادبیات معاصر كردستان بگذارد.در زیر دو نمونه از شعر های کوتاه بختیار علی ترجمه شده است.


دیدگاه برخی نویسندگان و شاعران، به آثار بختیار علی


شیرکو بی کس، شاعر نامدار کرد در باره ی رمان آخرین انار دنیا و رمان شهر موسیقیدان های سفید می گوید: خدا را سپاس می گویم که پیش از مرگم این آثار را از بختیار علی خواندم.

شمس لنگرودی، شاعر و منتقد ایران در باره رمان آخرین انار دنیا می گوید : بختیارعلی در این اثر همراه و هم‌قدم مردم و در دفاع از حقوق اساسی‌شان می‌نویسد اما نه علیه کسی شعار می‌دهد و نه از قداست توده‌ها می‌گوید. همه‌چیز در دستش جمع می‌شود تا به اثری انسانی، جاودانه و خلاقانه بدل شود. آخرین انار دنیا رمانی عجیب است که در وضعیت عادی می‌توانست تیراژی یک میلیونی در جمعیتی 75 میلیونی داشته باشد.

رضا خندان مهابادی، منتقد مطرح ادبیات داستانی، طی یک سخن رانی در فستیوال ادبی گلاویژ رمان آخرین انار دنیا را تحسین کرده است و در این باره گفته است: وقتی خواننده ای آخرین صفحه ی یک رمان را به پایان می برد و کتاب را می بندد، یک حس کلی، یک حس غالب، ذهن و دلش را به خود مشغول می کند. من نیز وقتی آخرین صفحه ی رمان آخرین انار دنیا را خواندم به نظرم رسید که در کل فضای حاکم بر آن، یک حس سرگشتگی و تباهی موج می زند. تباه شدن انسان به اصطلاح جهان سومی در شرایط کنونی جهان.آثار


رمان :


    مرگ تک‌فرزند دوم (به کردی: مەرگی تاقانه‌ی دووهه‌م)‏، سوئد: ۱۹۹۷

    غروب پروانه (به کردی: ئێوارەی پەروانه)‏، سوئد/استکهلم: انتشارات رهند، ۱۹۹۸

    آخرین انار دنیا (به کردی: دواهه‌مین هه‌ناری دونیا)‏، سلیمانیه: ۲۰۰۲

    شهر نوازندگان سپید (به کردی: شاری مۆسیقارە سپییەکان)‏، ۲۰۰۶

    قزل‌نوس و خیال باغ‌ها (به کردی: خەزەڵنووس و باخەکانی خەیاڵ)‏، ۲۰۰۸

    قصر پرندگان غمگین (به کردی: کۆشکی باڵندە غەمگینەکان)‏، ۲۰۰۹

    عمویم جمشیدخان، (به کردی: جه‌مشید خانی مامم)‏، ۲۰۱۰

    کشتی فرشتگان (به کردی: کەشتیی فریشتەکان)‏، ۲۰۱۲


شعر :


    گناه و کارناوال (به کردی: گوناھ و کەرنەڤال)‏

    مجموعه اشعار (به کردی: کۆی بەرھەمە شێعرییەکان)‏ (کلیهٔ اشعار ۱۹۸۳–۱۹۹۸)

    کولی و ستارگان (به کردی: بۆھیمی و ئەستێرەکان)‏

    کار در جنگل‌های بهشت (به کردی: ئیشکردن لە دارستانەکانی فیردەوس دا)‏

    تا ماتم گل... تا خون فرشته (به کردی: تا ماتەمی گوڵ... تا خوێنی فریشتە)‏ (کلیهٔ اشعار ۱۹۸۳–۲۰۰۴)، ۲۰۰۴

    ایمان و جنگاوران (به کردی: ئیمان و جەنگاوەرانی)‏

    پاسخ‌هایی در دوران غیاب پرسش‌ها (به کردی: وەلام لە رۆژگاری ون بوونی پرسیار دا)‏ (سیزده مصاحبه با نویسنده)

    خوینری کوشندە (به کردی: خوێنەری کوشندە)‏

    چیزی مرگ‌دوستی (به کردی: چێژی مەرگدۆستی)‏

    سیب سوم (به کردی: سێوی سێهەم)‏

التماس دوم


خدایا

به كبوتر بگو مرا ببخشد

حلالم كند

بر و ستاره عفوم كنند

مرا ببخشند آفتاب و مهتاب

خدای من

بگذار از جوانی و دریا بگذرم

بگذار از پروانه و خیال

بگذار از غم حقیقت بگذرم

تا برسم به شكوفه ی محال .

خدای من

مرا ببخشند آنهایی که به دنیایم آوردند

مرا ببخشند آنهایی كه به دنیایشان آوردم

مرا ببخشند آنها كه چون آنها بودم

مرا ببخشند آنهایی كه چون من بودند .

قبل ِ مرگ

پیش از کُشتنم پرسید: از کدامین ملتی؟

از تبار گُل، یا که از نسل درختان

از نسل تبسم یا از نم نم گریه

پرسید:

خانه تان نزدیک باغچه ی تعلیق زمان بوده است

یا در نزدیکی بی صدا ثانیه های خُودکُشتن گُل؟

خانه تان نزدیک نفس های گُل میخک بوده است

یا که در کوچه ی بن بست درنگ گُل نرگس؟

پرسید از من:

با چند گام از روشنی و تابناکی، می رسی تو به خیابان یقین

با چند دم از شبنم، می رسی به بازار پروانه ها

نگاهم می کرد،  می گفت:

تو از نسل گُل های گندم گون زیبارو  نیستی؟

در مدرسه ی خداوندی گیلاس

دوستی داشتی، آواز سروش، از دهان گُل سرخی می خواند

رفیقی داشتی، برای اناری لب بسته استخاره می کرد

من ترا در خیابان خوشبختی دروغین دیده ام

دست های تو را در دست پر زرق طلاگون پگاهی  دیده ام

از خواب هایت پیداست

همه ی خاک زمین را درنوردیدی

تمام  شیشه بشکسته های خانه ات، دلیلی بر همصحبتی ات با شب اند

نسترن های فرو ریخته در حیاط خانه ات، نشان از خیزش تو تا بیکران دارد

به روی اشک هایت نوشته است:

اتفاقی، در غروبی ابدی، می رسی بر سر در حشر، و در آن جا می بینی، یک نفر، پیش از کشتنت، از تو می پرسد:

از کدامین ملتی، از نژاد بادی یا از نژاد سیلاب؟ از کدام نسلی تو، نسل گُل، یا نسل پروانه؟

نوع مطلب : نویسنده گان ، شاعران، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : وبلاگ نویسنده،


دوشنبه 28 مرداد 1398 03:15 ب.ظ
What's up, I read your blogs daily. Your story-telling style is awesome, keep up the good work!
یکشنبه 27 مرداد 1398 02:40 ق.ظ
If you want to increase your familiarity just keep visiting this website and be updated with the newest gossip posted here.
شنبه 19 مرداد 1398 04:53 ق.ظ
I constantly spent my half an hour to read this web site's articles or reviews every day along with a cup of coffee.
چهارشنبه 16 مرداد 1398 09:50 ق.ظ
Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering if
you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one?
Thanks a lot!
پنجشنبه 10 مرداد 1398 03:14 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog.
Any feedback would be greatly appreciated.
سه شنبه 8 مرداد 1398 09:51 ب.ظ
Hello, this weekend is good in support of me, because this moment i am reading this
great informative paragraph here at my home.
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:51 ق.ظ

Many thanks, I value this!
canada online pharmacy cialis canadian pharmacy global pharmacy canada buy viagrow pro canadian online pharmacies legal canada drug pharmacy canada online pharmacies pharmacy times viagra canadiense online drug store
جمعه 4 مرداد 1398 01:37 ب.ظ
Good post. I absolutely love this site. Keep it up!
یکشنبه 2 تیر 1398 02:51 ب.ظ

With thanks! I like this.
cialis pills boards cialis qualitat prices on cialis 10 mg cialis tadalafil online cialis generisches kanada we choice cialis pfizer india cialis 5mg cialis 5 mg funziona only here cialis pills price cialis best
یکشنبه 2 تیر 1398 11:43 ق.ظ
For the reason that the admin of this web page is working, no uncertainty very rapidly
it will be renowned, due to its quality contents.
یکشنبه 2 تیر 1398 12:07 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
costo in farmacia cialis only now cialis 20 mg cialis rezeptfrei cialis 30 day trial coupon cialis generico postepay cialis purchasing comprar cialis navarr warnings for cialis cialis vs viagra cialis pas cher paris
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:03 ب.ظ

Good facts. Appreciate it!
how does cialis work buying brand cialis online cialis lilly tadalafi cialis online holland precios de cialis generico we choice free trial of cialis overnight cialis tadalafil cialis para que sirve cialis rezeptfrei cialis billig
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:36 ب.ظ

Great write ups. Thanks.
tarif cialis france cialis authentique suisse cialis side effects dangers click now cialis from canada cialis uk next day how does cialis work cuanto cuesta cialis yaho where cheapest cialis acquistare cialis internet cialis 20 mg best price
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:33 ب.ظ

Info nicely regarded.!
generic cialis levitra cialis professional from usa cialis 20mg preis cf cialis prezzo in linea basso precios cialis peru cialis online napol buy generic cialis cialis professional yohimbe wow cialis 20 rezeptfrei cialis apotheke
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:30 ب.ظ

Fantastic postings. Kudos!
cialis australian price tadalafil 20mg viagra vs cialis vs levitra cialis dose 30mg cialis daily reviews are there generic cialis discount cialis cialis farmacias guadalajara cialis tablets american pharmacy cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:10 ب.ظ

You actually explained it wonderfully.
cialis patent expiration cialis y deporte price cialis per pill cialis online precios cialis peru cialis great britain safe site to buy cialis online buy cheap cialis in uk purchasing cialis on the internet the best site cialis tablets
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:49 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
tadalafil 5mg cialis lilly tadalafi generic for cialis cialis 5 mg funziona cialis generico en mexico cialis diario compra buy cheap cialis in uk buy cialis online nz legalidad de comprar cialis cialis canada
جمعه 17 خرداد 1398 08:06 ب.ظ

Kudos. Valuable stuff.
buying brand cialis online american pharmacy cialis tadalafil 10 mg usa cialis online try it no rx cialis click here take cialis cialis without a doctor's prescription cialis canada cialis taglich canadian cialis
یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 04:14 ب.ظ
Hey there just wanted to give you a quick
heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Ie.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I figured
I'd post to let you know. The layout look great though!
Hope you get the problem resolved soon. Many thanks
چهارشنبه 21 فروردین 1398 03:57 ب.ظ

You've made your point very nicely!.
drugs for sale usa canadian pharmacy cialis canadian drug global pharmacy canada northwest pharmacies in canada canadian pharmacies without an rx canadian pharmaceuticals companies northwest pharmacy canada canadian online pharmacies legal canadian pharmaceuticals nafta
جمعه 21 دی 1397 03:20 ق.ظ
I always emailed this weblog post page to all my friends, for the reason that if like to read
it afterward my friends will too.
دوشنبه 3 دی 1397 09:31 ب.ظ
What's up, this weekend is fastidious in support of me, as this moment i am reading
this impressive educational piece of writing here at my house.
شنبه 1 دی 1397 01:55 ق.ظ
I am really impressed along with your writing abilities and
also with the layout for your blog. Is this a paid theme or
did you modify it your self? Either way keep up the
excellent high quality writing, it is rare to look a nice weblog like this one nowadays..
دوشنبه 26 آذر 1397 01:47 ق.ظ
Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i
was just curious if you get a lot of spam feedback?
If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise?
I get so much lately it's driving me mad so any help is very much appreciated.
جمعه 16 آذر 1397 01:06 ق.ظ

Thanks. I enjoy this!
recommended site cialis kanada viagra or cialis cialis patentablauf in deutschland cialis usa cost cialis kaufen bankberweisung cialis canada on line cialis para que sirve wow look it cialis mexico cialis arginine interactio cialis 5 mg buy
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:32 ق.ظ

Great information. Cheers.
cialis italia gratis cialis super acti cialis authentique suisse cialis qualitat cialis 5mg prix cialis generico in farmacia cialis 5 mg funziona cialis kaufen wo prezzo di cialis in bulgaria acquisto online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:05 ق.ظ

Thanks. Excellent stuff!
cialis italia gratis discount cialis we use it 50 mg cialis dose cialis arginine interactio generic cialis at the pharmacy india cialis 100mg cost buying brand cialis online cialis 100 mg 30 tablet cilas generic for cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:06 ب.ظ

Many thanks! Plenty of write ups.

we use it cialis online store we like it safe cheap cialis calis cialis y deporte wow cialis 20 discount cialis interactions for cialis cialis generico postepay cialis y deporte click here take cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:37 ق.ظ

Nicely put, Regards.
cialis rezeptfrei cialis 5mg prix the best choice cialis woman cialis tadalafil online acheter cialis meilleur pri cialis daily dose generic cialis cipla best buy price cialis best cialis rezeptfrei venta de cialis canada
شنبه 10 آذر 1397 12:00 ب.ظ

You actually revealed it exceptionally well.
click now cialis from canada purchasing cialis on the internet price cialis best cialis online cialis generico cialis for sale in europa purchasing cialis on the internet cialis uk next day cialis 5 mg funziona buying cialis on internet
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
Online User
 
   

پشتیبانی