تبلیغات
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد - منصور یاقوتی داستان نویس، شاعر و منتقد ادبی ( لقب گل باخی ) رئالیسم
 
درباره وبلاگ


سلام دوستان گرامی
به کرد وب خوش آمدید.

وبلاگ کُرد وب نهایت سعی خود را دارد تا شما دوستان را ، با بیوگرافی مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران نامی کُرد آشنا سازد.

امیدوارم که مطالب وبلاگ بتواند شما دوستان گرامی را با فرهنگ و هنر غنی کردستان آشنا کند .

در ضمن باید یادآور شد که عکسهای این مجموعه با همکاری عکاسان به نام سنندج ، آقایان اسدالله صیدی ( 09183711407 ) و آقای افشین فتاحی در دسترس و جهت استفاده علاقمندان به هنر ، قرار داده شده است.

در اینجا برخود لازم میدانم این نکته را خاطر نشان کنم که جهت حفظ مالکیت اثر برای هنرمند گرامی ، لگوی نام هنرمند بر روی عکسها جهت استفاده عموم ، درج گردیده است .

" با تشکر رشیدی مدیریت kordveb "


مدیر وبلاگ : سید مهدی رشیدی
نظرسنجی
این وبلاگ تا چه حد توانسته اطلاعات شما را در مورد بیوگرافی مشاهیر و هنرمندان نامی کرد افزایش دهد ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد
ملتی که بزرگان خود را نشناسد زیان می کند
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
منصور یاقوتی داستان‌نویس، شاعر و منتقد ادبی در پنجم اسفند 1327 ، در یکی از روستاهای سنقر استان کرمانشاه به نام « کیونان » دیده به جهان گشود. وی در زمینه داستان کوتاه و داستان بلند فارسی متون درخشانی خلق کرده است و یکی از چهره‌های شاخص و مطرح در میان نویسندگان نسل دههٔ 40 و 50 ایران می‌باشد. تحصیلات ابتدائی در مدرسه داریوش در کرمانشاه و دوران دبیرستان در مدرسه کزازی گذشت........

 دیپلم ادبی. سپاهی دانش دوره پانزده. مهرماه 1350 استخدام رسمی وزارت آموزش و پرورش. پنج سال آموزگار روستا. بقیه در کرمانشاه مدرسه حسین علی گویا. معلمی که غیر از اندیشه، سرمایه دیگری ندارد چه می تواند بکند؟ کارگری! مدتی نگهبان و سرایدار و پادو در شهر تهران. مدتی کارگری ساده در نیروگاه حرارتی بیستون کرمانشاه. مدتی دفتردار آسیابی در شهرستان سنقر. مدتی عمله‌گی! حالا هم به عنوان رونامه‌نگار و مسئول صفحات ادبی هفته نامه ندای جامعه تا بعد چه پیش آید! همسرم هم معلم  و دارای یک فرزند دختر. انتشار نزدیک به بیست جلد کتاب در قلمرو داستان کوتاه، داستان بلند، نقد ادبی .... نگاه خلقی و انسانی این نویسنده همچنان در لایه‌های افکارش خود نمایی می‌کند.

من بیشتر از نیم قرن است كه در شهر كرمانشاه زندگی می كنم و خودم را و تعلقات خودم را وابسته به این شهر می دانم و زندگی فرهنگی- هنری ام در این شهر شكل گرفته است و از دوران كودكیم خاطرات محوی در ذهن دارم. بخشی از دوران كودكی ام در كتاب « كودكی من »  ثبت شده است. تقریبا هفت ساله بودم كه همراه با اعضای خانواده به شهر كوچ كردیم و درمحله « پشت بدنه » ساكن شدیم. آن زمان كرمانشاه شهر كوچك و قشنگی بود و سیمای زشتی مثل امروز نداشت.از آموزگاران تاثیر گذارم می توانم از آقایان عباس سرمدی معلم فلسفه، اصغر واقدی كرمانشاهی، آقای صادقی و امیر كامكار نام ببرم.

مدت یازده سال معلم بودم كه در شهریور 1358 بدون هیچ دلیلی پاكسازی شدم و از آنزمان ناخواسته و به اجبار وارد زندگی كارگری شدم تا به امروز. نگاهی فشرده به زندگینامه منصور یاقوتی

از بیوگرافی زندگی یك نویسنده هنگامی می توان تصویر جامعی رسم كرد كه شرایط فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی روزگار او را همه جانبه تحلیل كرد. همچنین به گرایشات فكری زمانه او در سطح ملی و جهانی نگاهی عمیق- هرچند گذرا- افكند.

علاوه بر این ، زندگی نامه نویسان باید آثار نویسنده را از ابتدا تا انتها به دقت مطالعه كرده باشند و با مبارزات اندیشگی و عملی، كشمكش ها، افراد تاثیر گذار،سنگ اندازها و موانع آشنا بود و این جوری نیست كه با یكی دو صفحه سر و ته زندگی یك نویسنده را به هم آورد و با ذكر تاریخ تولد و نام مدرسه ای كه در آن درس خوانده و اشاره به چند تا از آثارش خیال خواننده را راحت كرد.

بیوگرافی نویسی كاری است سخت و پیچیده و اصولا كار هر كسی نیست. بیوگرافی نویس باید از خودش بپرسد كه چرا این نویسنده را انتخاب كرده است و هدف او از نوشتن بیوگرافی چیست؟ و حتما مرزی بین سوژه خود با دیگران قایل شود تا هر قلم به مزدی تكلیف خودش را بداند و هر كلاغی ادا و اطوار عقابان را در نیاورد و جایگاه خودش را بشناسد.

خیلی جالب است با اینكه این قلمزن نزدیك به دو هزار صفحه درباره زندگی خود نوشته حس می كند همه‌ی نقاط تاریك زندگی خود را در پرده نگه داشته و اصولا چیزی در اختیار خواننده نگذاشته است!

بهتر است بیوگرافی نویس به خود زحمت بدهد همراه با دوربین فیلمبرداری، دستگاه ضبط صوت، دفتر یادداشت با نویسنده از نزدیك روبرو شود و پرسش های خود را به صورت شفاف مطرح و ثبت كند.
منصور یاقوتی در كنار دانش آموزانمن بیشتر از نیم قرن است كه در شهر كرمانشاه زندگی می كنم و خودم را و تعلقات خودم را وابسته به این شهر می دانم و زندگی فرهنگی- هنری ام در این شهر شكل گرفته است و از دوران كودكیم خاطرات محوی در ذهن دارم. در شناسنامه م محل تولدم روستای كیوه نان در استان كرمانشاه ذكر شده و تاریخ تولد پنجم اسفند1327

بخشی از دوران كودكی ام در كتاب « كودكی من » ثبت شده است. تقریبا هفت ساله بودم كه همراه با اعضای خانواده به شهر كوچ كردیم و درمحله  « پشت بدنه » ساكن شدیم. آن زمان كرمانشاه شهر كوچك و قشنگی بود و سیمای زشتی مثل امروز نداشت. تحصیلاتم را در مدرسه داریوش و كزازی به پایان رساندم.از آموزگاران تاثیر گذارم می توانم از آقایان عباس سرمدی معلم فلسفه، اصغر واقدی كرمانشاهی، آقای صادقی و امیر كامكار نام ببرم.

مدت یازده سال معلم بودم كه در شهریور 1358 بدون هیچ دلیلی از کار اخراج شدم و از آنزمان ناخواسته و به اجبار وارد زندگی كارگری شدم تا به امروز.

مادرم با افسانه هایی كه در كودكی برایم تعریف می كرد بر ذهنیت داستانی من تاثیر گذاشت و همچنین شاهنامه خوان روستا كه شاهنامه را با ریتمی خوش و خاص می خواند.

مطالعات داستانی ام از دوران دبستان آغاز گردید و در عرض یك سال تمام كتاب های كتابخانه ای را كه شبی یك ریال از او كتاب می گرفتم خواندم و رفوزه شدم.

داستان نویسی را از دوران نوجوانی آغاز كردم و نخستین مجموعه داستانم به نام « زخم » در سال 1352 توسط انتشارات شبگیر به مدیریت زنده یاد ولی محمدی منتشر گردید.

تا كنون بیش از 20 جلد كتاب در حوزه های داستان كوتاه، رمان، نقد ادبی، فولكلور، پژوهش از من منتشر گردیده است و نزدیك به 10 جلد رمان و مجموعه داستان منتشر نشده دارم. فهرست بخشی از آثار منتشر شده به ترتیب ذیل است:

زخم/گلخاص/ كودكی من/ داستانهای آهودره/ سال كورپه/ مردان فردا - برنده بهترین كتاب سال توسط شورای كتاب كودك/ زیر آفتاب/ پاجوش/ چراغی بر فراز مادیان كوه / دهقانان/ افسانه سیرنگ/ توشای پرنده غریب زاگرس/ آتش و آواز/افسانه های كردی/ نگاهی به آثار درویشیان/ گامی به پیش و ...

صدها مقاله، شعر، داستان كوتاه در نشریات مختلف از من منتشر شده است.

دیگران هم آثاری رقم زده اند از جمله احسان طبری و نقد معروف او تحت عنوان چراغی بر فراز مادیان كوه و كتاب داركوب باران خورده نوشته اسدالله پیرانفر.

نخستین داستان كوتاهم به نام « ماشالا خان » در صفحه ادبی مجله تهران مصور منتشر شد. آن صفحه دریچه نام داشت و به سرپرستی حسن شهرزاد منتشر می گردید و بخشی از یادداشت ها و اشعار و نوشته های من به همت شهرزاد منتشر گردید.

نزدیك به 10 جلد كتاب منتشر نشده دارم از جمله آثار ذیل: تراژدی یزدگرد - رمان/ بن بست-رمان/خاطرات یك مرده/ با من به جهنم بیایید/ پروانه بر خاك- مجموعه داستان/ قصه های شهر و كار پژوهشی روی حافظ به نام حافظ ترانه سرای عشق و مجموعه شعری به نام برف و كاج و دیگر آثار...

زندگی سیاسی من به خاطر شرایط خاص ایران خیلی زود شروع شد: محصل دبیرستان كزازی بودم كه دستگیر شدم. داشتم امتحان فلسفه می دادم. ساواك و دادگاه نظامی و یكسال مردودی. 1346

سال 56 هم زمان حكومت نظامی ازهاری دستگیر شدم. زندانی شهربانی كرمانشاه و بعد كمیته مشترك ضد خرابكاری و با آمدن دولت بختیار كه در زندان ها گشوده شد، آزاد شدم.

ششم فروردین 1363 به دلیلی دستگیر شدم. پیش از آن یعنی از تیرماه 60 به بعد به مدت 3 سال زندگی مخفی و زیرزمینی داشتم در كارخانه های صنعتی تهران و به عنوان كارگر مشغول به کار بودم.

و چگونه می توان این قلمزن را در كنار كسانی گذاشت كه در آن سالهای دوزخی كه بر منصور یاقوتی می رفت به فكر ثروت جمع كردن بودند و انباشتن مال و موقعیت شغلی و نوشتن كتابهای بدون خاصیت و روده درازی های بیهوده و خواب جایزه نوبل دیدن كه به شكم و زیر شكم خود بیشتر برسند و قرق كردن مطبوعات و روزنامه های كشور برای نوشتن اباطیل....


شرح این هجران و این خون جگر

این زمان بگذار تا وقت دگر


از اثار هنرمند کورد منصور یاقوتی:


-  زخم / مجموعه داستان / ۱۳۵۰ /چاپ سوم

-  گل خاص / مجموعه داستان / ۱۳۵۰ / چاپ هفتم/ ترجمه به زبان کردی

-  کودکی من / مجموعه داستان / ۱۳۵۱/چاپ یازدهم

-  داستان‌های آهودره/ مجموعه داستان/چاپ دوم

-  با بچه‌های ده خودمان/ مجموعه داستان/ چاپ دهم

-  سال کورپه/ مجموعه داستان/چاپ اول

-  پاجوش/ داستان بلند/چاپ دهم

-  زیرآفتاب / داستان بلند/چاپ اول

-  چراغی بر فراز مادیان کوه/ داستان بلند/ چاپ بیش از ۲۰هزار نسخه/ ترجمه به زبان کردی

-  دهقانان/ رُمان/چاپ سوم

-  افسانه‌هائی از ده نشینان کُرد/ پژوهش، گردآوری فرهنگ توده/ چاپ هفتم

-  یادداشت‌های یک آموزگار/ پژوهش

-  مردان فردا / مجموعه داستان / چاپ اول، برنده بهترین کتاب سال توسط شورای کتاب کودک

-  نگاهی به آثار درویشیان/ نقد ادبی/چاپ اول

-  گامی به پیش/ نقد ادبی/چاپ اول

-  توشای پرنده غریب زاگُرس/ مجموعه داستان/ ۱۳۷۴/ نشر آروین/ چاپ چهارم

-  افسانه سیرنگ/ داستان بلند/ ۱۳۸۲/ نشر ترجمان اندیشه/ چاپ اول

-  تنهاتر از ماه/ داستان کوتاه/ چاپ اول / ۱۳۹۰

-  بن بست/ رمان / چاپ اول /۱۳۸۵

-  داستان های آهودره ( هفت کتاب در یک کتاب )/مجموعه آثار دهه ۵۰/ نشر شباهنگ/۱۳۹۱

-  پری چل گیس/کودک و نوجوان/ نشر قطره/ ۱۳۹۱

-  برزونامه/ شاهنامه کردی( ترجمه) / نشر ققنوس/۱۳۹۱

-  هستی شناسی فهم/نقدمشترک همراه با پارش سنجابی/ نشر آمه/ ۱۳۹۱دانلود کتابهای نویسنده :


-  با بچه های ده خودمان :      http://uc.irpdf.com/uploads/1364733313.pdf

-  پا جوش :                            http://uc.irpdf.com/uploads/1364721990.pdf
نوع مطلب : نویسنده گان ، شاعران، 
برچسب ها : گل باخی، منصور یاقوتی داستان نویس و شاعر و منتقد ادبی، منصور یاقوتی نویسنده کُرد، یاقوتی،
لینک های مرتبط :


شنبه 25 شهریور 1396 03:02 ق.ظ
Hi all, here every one is sharing such familiarity, therefore
it's fastidious to read this blog, and I used to go to see this blog all the time.
شنبه 11 شهریور 1396 12:21 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?
جمعه 25 فروردین 1396 02:29 ب.ظ
Very good information. Lucky me I recently found your
blog by chance (stumbleupon). I've book marked it for later!
سه شنبه 21 مهر 1394 11:13 ق.ظ
سلام جناب آقای یاقوتی حال شما خوبه امیدوارم که زندگی به کامتان باشد من از اینکه دیر با آثار گرانقدر شما آشنا شدم تاسف می خورم تا به حال چند تا از آثارتان را خوانده ام وبه شدت علاقه مند شدم و تصمیم گرفتم برای پایان نامم روی آثار شما کار کنم امیدوارم که بتوانم کار خوبی ارائه بدهم.
جمعه 2 آبان 1393 09:39 ب.ظ
سلاو چۊنێی براێ ئه‌زیز ئه‌را کوردی نیه‌نۊسی وه‌خڕد بام....
سه شنبه 17 اردیبهشت 1392 01:31 ب.ظ
هه بژی که له پاو
هه ر بژی ره شیدی
هاوده می له گه ل کلان
که ل ساز ده کا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
Online User
 
   

پشتیبانی