تبلیغات
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد - فقیه طیران ( Feqiyê Teyran ) شاعر و عارف و خالق منظومه شیخ صنعان
 
درباره وبلاگ


سلام دوستان گرامی
به کرد وب خوش آمدید.

وبلاگ کُرد وب نهایت سعی خود را دارد تا شما دوستان را ، با بیوگرافی مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران نامی کُرد آشنا سازد.

امیدوارم که مطالب وبلاگ بتواند شما دوستان گرامی را با فرهنگ و هنر غنی کردستان آشنا کند .

در ضمن باید یادآور شد که عکسهای این مجموعه با همکاری عکاسان به نام سنندج ، آقایان اسدالله صیدی ( 09183711407 ) و آقای افشین فتاحی در دسترس و جهت استفاده علاقمندان به هنر ، قرار داده شده است.

در اینجا برخود لازم میدانم این نکته را خاطر نشان کنم که جهت حفظ مالکیت اثر برای هنرمند گرامی ، لگوی نام هنرمند بر روی عکسها جهت استفاده عموم ، درج گردیده است .

" با تشکر رشیدی مدیریت kordveb "


مدیر وبلاگ : سید مهدی رشیدی
نظرسنجی
این وبلاگ تا چه حد توانسته اطلاعات شما را در مورد بیوگرافی مشاهیر و هنرمندان نامی کرد افزایش دهد ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد
ملتی که بزرگان خود را نشناسد زیان می کند
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

فقی طیران» بی گمان یکی از شخصت های وشعرا وعرفای کردستان است که هاله ای از افسانه، زندگی وی را در خود گرفته اند. و واقعیت زندگی وی را مستور ساخته اند.

اسمش محمد و در روستای طیران در منطقه ی «سوکس» از توابع استان هکاری کردستان ترکیه به سال 1563 دیده به جهان گشوده و درسال 1641 در زادگاهش وفات نمود ......

تخلص شعریش « م-ح » است که احتمالا باید حروف اول اسمش یعنی محمد باشد.

آنگونه که از روایات پیداست تا اواخر زندگیش در همان روستای زادگاهش می زیسته. بی گمان درس خوانده بوده واحتمالا یکی از علمای دینی منطقه بوده، ولی آنچه که می توان به یقین در خصوص فقی طیران گفت، شخصیت اساطیری وی است.فه قی طیران به خاطر زهد وریاضت و جهد بسیار در تصوف استادی کامل به  شمار آمده و چنین روایت سات که وی زبان پرندگان را دانسته و با آنان سخن می گفته است. اسم فه قی طیران هم اشاره به این دارد که مردم او را شاگرد پرندگان می دانسته اند. از این اشاره شاید بتوان چنین برداشت نمود که فه قی طیران به رسم آن روزگار مکتب وحجره را تجربه ننموده باشد. لذا آنچه را که می دانسته به واسطه خلوت گزیدن واعتکاف وجهد و ریاضیت هایی باشد که کشیده و مردم که آن اشعار نغز واستوار را از وی می شنیده اند وبا توجه به تفکرات رمز آلودی که در آن روزگار بوده ونیز انتساب هر امر خارق عادتی به ماوراء ومعجزه، محمد درس ناخوانده را شاگرد پرنده ها تصور نموده اند.

با توجه به این نکته که محمد صدایی نیکو ودلربا داشته واحتمالا اشعارش را در میان مردم با آواز خوانده، وی را به پرنده یا شاگرد پرنده تشبیه کرده اند.

اشعار فقی طیران از اشعار اصیل کردی با وزن وریتم مخصوص اشعار محلی به صورت دوبیتی های 8 سیلابی اند. ریتم و موسیقی خاص اشعار ونیز زبان ساده وبی تکلف و بی پیرایه از لغات عربی وفارسی، فه قی واشعارش را در میان مردم– هم عوام وهم تحصلیکرده ها – بسیار محبوب ساخته، منظومه های شیوا، زیبا، پرمغز و موسیقی اصیل اشعار آنچنان فقی طیران را در میان مردم محبوب ساخته اند که بسیاری از آثار فولکور کردی با لهجه کردی شمال را به سختی می توان از اشعار فه قی باز شناخت.

همچنین به خاطر شهرت ومحبوبیت فه قی در میان مردم، بسیاری کسانی که با افتخار خود را شاگرد مکتب فه قی می دانند وبه روش واسلوب وی شعر سروده اند؛ مانند؛ « عطارشرو» «عگید احمد» وچندین شاعر دیگر از قفقاز روسیه.

اکثر اشعار فه قی بصورت آوازه های محلی( بیت، حیران و بالوره) هم در مراسم مذهبی وهم چنین در سرورها خوانده می شده اند.
اساساشعر فقی در دو گروه قرار می گیرد:

1_اشعار تعزلی : در برگیرنده ی مضامین عشق وعرفان می باشد.

2_ اشعار اپیک یا منظومه ها که عبارتند از حکایات کهن وکردی و یا حکایاتی که فه قی طیران خود خالق آن ها بوده است . در قسمت اعظم آثار فه قی شامل همین منظومه هاست که محبوبیت در میان مردم برخوردار است وه

مین منظومه ها خود الهام بخش شاعران دیگر بوده اند تا در این قالب واسلوب دست به چنین آفرینش های هنری بزند.

از منظومه های فه قی طیران می توان از: زنبیل فروش- دمدم- اسب سیاه ( هه سپی ره ش) هی آب وآب ( هه ی ئاف وئاف) ای دل برخیز (دلو رابه).

بی گمان از شعرای بزرگ وبه نام کردستان و از بنیانگذران روش نوین در شعر کردی است محتوای شعر فه قی شامل مفاهیم عشق وعرفان وخردورزی و فلسفه وظاهر آن به لحا وزن وریتم بیانگر شعر ملی واصیل کردی است.منبع : كتاب شعرای نامدار كرد،فخرالدین آمیدیان


فقیه طیران (  Feqiyê Teyran  ) خالق منظومه شیخ صنعان


اشعار فقیه طیران به طبیعت ادبیات عامیانه بسیار نزدیک است. وی برای سرودن اشعار خود از منابع پایان ناپذیر«فولکلور»الهام گرفت. اینگونه شاعران در نظم مردم ارزش و اعتبار فراوان دارند و مردم در پیرامون‏ آنان پیوسته افسانه می‏سازند.این قضیّه دربارة فقیه طیران نیز کاملاً صدق می‏کند. اهمیّت این شاعر در نظم مردم به حدی است که وی را در مرتبة  مافوق انسانی تصور می‏کنند. به عقیدهء عامّه این شاعر زبان‏ پرندگان و جانوران و همچنین زبان زنده و مردهء طبیعت را می‏داند. نام‏ خود شاعر یعنی « فقیه طیران » معرف و نشان دهندة این موضوع است. اشعار «فولکلوریک» فقیه طیران حتی در زمان حال هم در زمینة  اجتماعی‏ و عشقی در میان کوردها مورد توجه تام است. در میان آثار بسیاری از گویندگان معاصر کورد، اشعار و افسانه‏ هایی یافت می‏شود که در اصل‏ آنها را به فقیه طیران نسبت داده‏ اند.

منابع مربوط به شرح حال شاعر کمیاب است.  ا.د. ژابا اظهار می‏دارد : محمد فقیه طیران که در سالهای ( 702-777 ) هجری برابر با 1302-1375 میلادی می‏زیسته آثار خود را به نام « میم حای » ) ظاهراً این نام اختصاری همان«محمد » است که نام خود شاعر می باشد. ( نوشته‏ است. وی در « موکس »)  روستای  Miksa  در نزدیکی  شهر کورد نشین جوله مه رگ  Colemêrg   ( واقع در ایالت حکاری ترکیه به دنیا آمده است. مهم‏ترین آثار فقیه طیران عبارتند از:

«  منظومة شیخ صنعان »

« منظومة برصیصا  »

«  قصة اسب سیاه »

بدون تردید پس از مرگ فقیه طیران مقدار زیادی از اشعار تغزلی و فلسفی وی به صورت « فوللکور» در آمده است، از این‏رو باز شناختن‏ و مشخص کردن اشعار اصیل شاعر دشوار می‏باشد. در میان کوردها « منظومه شیخ صنعان» برجسته ‏ترین اثر فقیه طیران شناخته شده است.

قصة عشق شیخ صنعان و دختر ترسا بسیار مشهور است و در شرق‏ نزدیک و ماورای قفقاز گسترش فراوان دارد. سرچشمه و همچنین زمان‏ پیدایش این داستان را به تحقیق نمی‏توان معیّن کرد. فقط می‏توان گفت‏ که این افسانه در ادبیات عارفانة ایرانی پایه گذاری شده است. در میان‏ شاعران ایران اولین شاعری که این داستان را به نظم در آورد، به احتمال‏ قریب به یقین، فرید الدین عطار (1119-1193 م.) است. سپس کار او به وسیلهء میر علی شیرنوایی(1441-1501 م.) و گویندگانی متأخر نظیر وحدت گیلانی (قرن 19) و حسین جاوید (1882-1941 م.) و غیره تعقیب شد.

عطار در کتاب منطق الطیر حکایت شیخ صنعان و دختر ترسا را بیان می‏کند. این حکایت هستهء مرکزی کتاب مزبور را تشکیل می‏دهد، و آن هر چند که در میان سایر داستانهای کتاب قرار گرفته خود داستانی‏ جداگانه و مستقل به شمار می‏رود. برای اثبات این موضوع کافی است‏ بگوییم که غالبا داستان شیخ صنعان در مجموعه‏ها به طور جداگانه، مثل‏ یک حکایت مستقل، نوشته شده است. بنا به گفتهء ا.ی.برتلس: « داستان‏ شیخ صنعان دارای مفهومی بس عمیق است و این منطومه، گذشته از ارزش‏ بلند ادبی آن، اساس و چکیدهء تصوف به شمار می‏رود.» (ا.ی.برتلس،نوایی و عطار،-مجموعة «میرعلی شیر نوایی» (به مناسبت پانصدمین سال تولد وی)،سال 1928،ص 54. )

در آثار میر علی شیرنوایی نیز با داستان شیخ صنعان رو به ‏رو می‏شویم . نوایی در منظومة لسان الطیر، قسمت اعظم رسالة خود را به داستان‏ شیخ صنعان اختصاص می‏دهد. طرح اساسی منظومة عطار و منظومة نوایی‏ یکسان است؛ زیرا نوایی کوشیده است که از عطار پیروی و اقتباس نماید؛ ازین رو کمتر از خود ابتکار نشان داده است. با اینهمه اثر نوایی تقلید صرف نیست، وی مطالبی مفصل دربارة « دیر » و برگشتن زهاد از اسلام‏ بیان می‏کند؛ در حالی که عطار راجع به اینگونه موارد سخنی به میان‏ نیاورده است.

در « فولکلور » کردی افسانه‏های گوناگون دربارهء شیخ صنعان و دختر ترسا وجود دارد. شاید یکی از همین افسانه‏هاست که اساس منظومهء فقیه‏ طیران را تشکیل می‏دهد. فقیه طیران در منظومة خود قطعات نو و مبتکرانه گنجانیده و قواعد وزن و قافیه را دقیقا مراعات کرده و نیز در اشعار خود لغات ادبی بطور فراوان به کار برده است. در حالی که در اشعار عامیانه، رعایت وزن و قافیه و استعمال لغات ادبی کمتر مورد توجه است.

برتلس ضمن بحث دربارهء اشعار عطار، راجع به تصوف چنین اظهار نظر می‏کند: « خلاصه و اساس تصوف انحلال « من » فردی است در « من » کلّی. روایتهای فارسی این منظومه ( منظومهء شیخ صنعان )، با نوشته‏های‏ هنرآمیز شاعرانه،راه تصوف را راه وحدت با خدا معرفی می‏کنند.راهی‏ که در آن گمراهی نیز خود پله‏یی به سوی وحدت شمرده می‏شود.

این تحقیق حاضر اولین متن منتشرة منظومة کردی شیخ صنعان‏ است. این منظومه روشنگر بعضی نکات نامفهوم دربارة « فولکلور » و فقه اللغة کوردی به شمار می‏رود. بیت خوانان کورد منظومة شیخ صنعان‏ را با آواز می‏خوانند و بعضی از لغات آن را که نمی‏فهمند تغییر داده یا تحریف می‏کنند. ما مثالهای زیادی راجع به اینگونه موارد در نمونه‏های‏ « فولکلوریک » مشاهده می‏کنیم و نگارنده بارها به این کیفیت برخورده‏ است. ضمنا باید دانست که هر داستان سرایی، در داستانها و افسانه‏ها،مطالب‏ را با سبک و روش مخصوص خود بیان می‏کند.

اینک راجع به « تحریف و تبدیل » شواهدی ذکر می‏کنیم‏ ( « ترانسکریپسیون » اشعار مطابق با اصل کتاب است. )  :

‏مصراع دوم این شعر از نقطه نظر تحریف لغات عربی و املای‏ نارسای آن، حقیقة نامفهوم است. کوردهایی که معنی این بیت را از آنان‏ پرسیدم، نتوانستند به این صورت آن را معنی کنند. در نسخه‏یی دیگر، دو کلمة اول مصراع دوم، مانند « خاله حسن » نوشته شده بود که درین‏ صورت ابدا عبارت مفید معنی نبود و این دو کلمة مورد نظر ما، در مصراع‏ دوم، در واقع غیر از « مدح و ثنا » چیزی دیگر نیست. درین صورت دو مصراع بالا به ترتیب زیر ترجمه می‏شود:

ای صوفیان غوغا نکنید

بیش از اندازه مدح و ثنا نکنید

مثال دیگر:
 
‏تحریف و تبدیل لغات عربی« فصیح » به « فرسید» و « مسید » معنی این دو مصراع را نا مفهوم می‏کند.چنین مواردی را بطور فراوان می‏توان ذکر کرد.

منظومهء فقیه طیران دارای 313 بند (در منظومهء فقیه طیران معمولا هر بند مرکب از چهار مصراع است. ) مصراعها 7 یا 8 هجایی است. محل تکیه‏ها متغیّر است. هر مصراع 8 هجایی به وسیلهء وقفه‏یی به دو قسمت تقسیم می‏شود. در هر قسمت یک تکیهء هجایی،که‏ جای آن ثابت نیست،قرار دارد.وزن غالب بندهای متن کتاب به قرار زیر است:

سه مصراع اول هر بند هم قافیه هستند و مصراعهای چهارم در سرتاسر منظومه قافیهء واحد و مشابه دارند.منظومه به لهجهء کردی‏ کرمانجی شمالی است.

متون خطی موجوده در کتابخانهء عمومی دولتی به نام « م.ی. سالتی کووا-شیدرینا »، متعلق به مجموعهء ا.د.ژابا،گنجینهء گرانبهایی‏ برای فرهنگ و ادب کردی به شمار می‏رود. مجموعهء مزبور شامل 4 نسخهء خطی از منظومهء شیخ صنعان می‏باشد. نسخه‏های مزبور هرچند که از روی همدیگر نوشته نشده‏اند ولی سبک نگارش آنها یکسان است. نسخ‏ نامبرده با حروف A, B, C, Dمشخص شده‏اند. در مجموعهء مزبور 8 یادداشت به زبان فرانسوی به قلم ا.د.ژابا وجود دارد. یادداشت شماره‏ 3 خلاصه‏یی از منظومهء شیخ صنعان را در بردارد. یادداشت مزبور علاوه‏ بر خلاصه و چکیدهء منظومهء شیخ صنعان،شامل بعضی از اعلام جغرافیایی‏ نیز می‏باشد. اینکه به معرفی نسخه‏های چهارگانهء مزبور می‏پردازیم:

1- نسخهء خطی A، تاریخ کتابت این نسخه مطابق اصول علم‏ خط شناسی قرن نوزدهم است.کاتب شخصی به نام ملا مصطفی بوده است.

آغاز نسخه چنین است: گو بدیرن نطق عاشقان

انجام نسخه چنین است: اومان لوی دین و سنتی

اندازه: 8سانتی متر،19 برگ،هر صفحه 12 سطر است. اندازهء متن‏اسکن،کاغذ اروپایی، متن با مرکب سیاه و عنوان با مرکب سرخ نوشته شده است. خط: ریحانی با عنصر نستعلیق. جلد:

مقوای اروپایی به رنگ آبی.

2- نسخهء خطی B، تاریخ کتابت:29  ژوئیهء سال 1865، محل‏ کتابت: ارض روم، کاتب: ملا محمود بایزیدی (تشخیص از روی دست خط)، آغاز و انجام این نسخه مطابق نسخهء پیشین است. در سر صفحه، عنوان‏ به زبان فرانسوی نقل شده است. به نظر می‏رسد که این شرح به وسیلهء ملا محمود بایزیدی نوشته شده باشد. در متن و حواشی،آوا نوشت و ترجمهء فرانسوی بعضی از لغات و همچنین توضیحاتی در خصوص متن نسخه، به قلم‏ ا.د.ژابا دیده می‏شود. اندازه: اسکن‏سانتی‏متر، 44 برگ،برگ‏ اول و ده برگ آخر نسخه سفید است، شماره‏گذاری به شیوهء شرقی صفحه‏ به صفحه است،هر صفحه 10 سطر است. اندازهء متن:اسکن، کاغذ اروپایی است. خط:ریحانی خوانا.بدون جلد.

3- نسخهء خطی C، نسخه ناتمام است. تاریخ کتابت آن طبق‏ موازین علم خط شناسی قرن هیجدهم است. آغاز نسخه مطابق نسخه‏های‏ دیگر است. انجام نسخه: چه جنتی حاصل بکم. انداره: سانتی متر،22 برگ،هر صفحه 13 سطر است. اندازهء متن: 5/ 9x  14، کاغذ اروپایی است. متن با مرکب سیاه نوشته شده است. خط:نسخ‏ خوانا.جلد: مقوای اروپایی به رنگ قهوه‏یی سوخته.

4-نسخهء خطی D، اول و آخر نسخه افتاده است. تاریخ کتابت‏ طبق موازین خط شناسی قرن هیجدهم و نوزدهم است. آغاز: به سر حدان‏ میامودتی، انجام : آنرنگ د بیت یا. اندازه :11x 14سانتی متر، 48 برگ،هر صفحه 7سطر است، متن با مرکب سیاه نوشته شده، خط نسخه خواناست،جلد مقوای اروپایی است به رنگ قرمز.

چاپ حاضر، متن انتقادی منظومهء شیخ صنعان، بر اساس نسخهء خطی‏ A

است که تمام محسنات یک نسخهء کامل را دارا می‏باشد. هدف ما فعلا انتشار متن انتقادی منظومهءکردی شیخ صنعان با ترجمهء روسی آن است. بررسی همه جانبهء منظومهء شیخ صنعان، با طرح مشخص و علی حده،تکلیف‏ پژوهش‏های بعدی ما است. در ترجمه در وهلهء اول از لحاظ عدم درست‏رسی‏ به کتابت لغت قابل توجه کردی، به زبان خارجی، مشکلات بزرگی برای‏ ما پیش آمد. بعضی از عبارات در وضع مبهمی باقی مانده‏اند. در بعضی‏ جاها ترجمه تحقیقی نیست بلکه تقریبی است.

امید است کتاب حاضر برای شناحتن میراث شاعرانهء فقیه طیران، اثری که در واقع هنوز تحقیق نشده است،سودمند واقع شود و راه را برای ترجمه‏ های خوب بعدی هموار سازد.

نویسنده: عبدالرحمن شافعی ممکانی

منبع :  Mamakan

نوع مطلب : شاعران، 
برچسب ها : فقیه طیران ( Feqiyê Teyran ) شاعر و عارف و خالق منظومه شیخ صنعان، خالق منظومه شیخ صنعان، شیخ صنعان، فقیه طیران ( Feqiyê Teyran )، فقیه طیران، Feqiyê Teyran،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 8 مرداد 1398 10:23 ب.ظ

Thanks a lot! A good amount of info!

drugstore online shopping canadian drug store canadian pharmacy canadian pharmacy viagra most reliable canadian pharmacies canadian drug north west pharmacies canada canadian online pharmacies canadian online pharmacy canada online pharmacies legitimate
جمعه 31 خرداد 1398 03:53 ب.ظ

Many thanks. Very good information.
cialis 5 effetti collaterali enter site 20 mg cialis cost cialis daily reviews compare prices cialis uk when can i take another cialis tadalafil tablets precios cialis peru cialis price thailand warnings for cialis cialis from canada
جمعه 31 خرداد 1398 12:12 ق.ظ

Terrific postings. Appreciate it!
cialis professional from usa cost of cialis per pill warnings for cialis cialis preise schweiz low cost cialis 20mg cialis sale online buy cialis uk no prescription tadalafil 5mg tarif cialis france cialis for bph
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:43 ق.ظ

Awesome advice. Kudos.
cialis 50 mg soft tab buy cialis online cheapest price cialis per pill cialis sans ordonnance purchase once a day cialis tadalafil 5mg cialis 30 day trial coupon cialis tadalafil online cialis for sale south africa cialis side effects
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:07 ب.ظ

Superb information. Kudos!
only now cialis for sale in us cialis canada on line cialis generika in deutschland kaufen achat cialis en itali rezeptfrei cialis apotheke generic cialis pill online only now cialis 20 mg precios cialis peru acheter du cialis a geneve warnings for cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:49 ب.ظ

This is nicely said. !
cialis professional yohimbe achat cialis en itali cialis dosage cialis prezzo al pubblico discount cialis generic cialis 20mg tablets cialis patentablauf in deutschland generic cialis soft gels cost of cialis cvs venta cialis en espaa
شنبه 25 خرداد 1398 01:59 ب.ظ

You actually said it wonderfully!
cialis prezzo di mercato where to buy cialis in ontario walgreens price for cialis cialis kaufen wo cialis side effects dangers viagra vs cialis vs levitra buying cialis in colombia tadalafil 20 mg price cialis best cialis y deporte
جمعه 24 خرداد 1398 11:39 ب.ظ

Thanks a lot. I value this!
acheter cialis kamagra cost of cialis per pill cost of cialis per pill cialis authentique suisse cialis online nederland no prescription cialis cheap venta cialis en espaa buy cheap cialis in uk cialis canadian drugs cialis tadalafil online
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:46 ق.ظ

This is nicely expressed! !
canadian discount cialis cialis daily walgreens price for cialis cialis for sale in europa price cialis per pill cialis generique cialis online cialis kaufen bankberweisung cialis super kamagra where do you buy cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:40 ب.ظ

Helpful information. Regards!
cialis 5 mg buy we use it cialis online store cialis per paypa acquisto online cialis cialis soft tabs for sale cialis for sale south africa safe site to buy cialis online cialis alternative tadalafil 10 mg cialis 30 day trial coupon
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:15 ق.ظ

You expressed it adequately.
cialis sale online cialis 100mg suppliers cialis generico in farmacia the best choice cialis woman prescription doctor cialis are there generic cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis 20 mg cialis pills price each cialis y deporte
جمعه 16 آذر 1397 02:13 ق.ظ

Thanks. Wonderful information.
cialis 20 mg best price side effects for cialis rx cialis para comprar buy cheap cialis in uk the best site cialis tablets cialis qualitat cialis 5mg billiger tadalafil only best offers cialis use the best choice cialis woman
سه شنبه 13 آذر 1397 01:46 ب.ظ

Superb data. Appreciate it.
we like it cialis soft gel buy cialis sample pack cialis 5 mg schweiz cialis from canada cialis billig side effects for cialis cialis super kamagra canada discount drugs cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne tarif cialis france
سه شنبه 13 آذر 1397 02:19 ق.ظ

Good write ups. Regards!
bulk cialis cialis canada on line cialis daily dose generic buying cialis on internet tadalafil cialis baratos compran uk cialis coupon tadalafilo cost of cialis cvs cialis preise schweiz
دوشنبه 12 آذر 1397 01:17 ب.ظ

Many thanks. Helpful stuff!
cialis 5 mg buy ou acheter du cialis pas cher click here cialis daily uk cialis billig buying cialis overnight viagra vs cialis cialis 200 dollar savings card only here cialis pills cialis generico lilly tarif cialis france
دوشنبه 12 آذر 1397 02:00 ق.ظ

Nicely put, Thanks!
usa cialis online cialis sicuro in linea cialis pills cialis 10 doctissimo cialis 100mg suppliers cialis australian price buy name brand cialis on line cialis generika click here to buy cialis we like it safe cheap cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 01:49 ق.ظ

Effectively expressed without a doubt! .
cialis patentablauf in deutschland prices on cialis 10 mg click here to buy cialis comprar cialis navarr generic cialis 20mg tablets legalidad de comprar cialis cialis y deporte cialis 5 mg cialis diario compra cialis daily reviews
شنبه 10 آذر 1397 01:21 ق.ظ

Very good info. Regards.
cialis dose 30mg buy cialis online import cialis tadalafil tablets sublingual cialis online cialis without a doctor's prescription where do you buy cialis cialis italia gratis generic for cialis cialis 20mg
جمعه 9 آذر 1397 02:16 ق.ظ

Great postings. Kudos!
generic low dose cialis cialis tablets for sale buy online cialis 5mg buy cialis online cialis 30 day sample cialis lilly tadalafi buy cialis online nz cialis generic tadalafil buy opinioni cialis generico cialis 100mg suppliers
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:43 ق.ظ

Amazing facts. Kudos.
cialis uk generic cialis levitra female cialis no prescription tadalafil 10 mg bulk cialis cialis pas cher paris how to buy cialis online usa cialis rckenschmerzen we use it cialis online store cialis 5 mg funziona
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:16 ب.ظ

Cheers! Excellent stuff!
cialis online napol cialis reviews only now cialis for sale in us if a woman takes a mans cialis sublingual cialis online click here to buy cialis cialis preise schweiz we recommend cheapest cialis cialis taglich cialis 5 mg buy
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:17 ق.ظ

Thanks! I like it.
venta de cialis canada cialis rezeptfrei sterreich viagra vs cialis purchasing cialis on the internet cialis e hiv weblink price cialis cialis coupons cialis rezeptfrei try it no rx cialis cialis 20 mg cut in half
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:21 ب.ظ

You reported this superbly!
buy levitra generic levitra 20 mg bayer prezzo buy 10 mg levitra vardenafil 20mg buy levitra buy levitra generic levitra prices levitra prices buy 10 mg levitra buy levitra 20 mg
شنبه 7 مهر 1397 01:44 ق.ظ

You said it perfectly..
we recommend cialis best buy cheap cialis recommended site cialis kanada cialis 05 comprar cialis 10 espa241a free cialis side effects for cialis cialis professional from usa buy original cialis cialis kaufen bankberweisung
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:44 ب.ظ

Kudos. I enjoy this.
cialis 5 mg para diabeticos where to buy cialis in ontario cialis tablets for sale cialis for sale in europa cialis price in bangalore cialis pills boards can i take cialis and ecstasy order a sample of cialis cilas cialis side effects
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:26 ق.ظ

Kudos. I like it.
cialis uk venta cialis en espaa cialis uk cialis lowest price preis cialis 20mg schweiz canadian cialis click now buy cialis brand cialis side effects dangers i recommend cialis generico low cost cialis 20mg
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:08 ب.ظ

You actually suggested that wonderfully!
buy viagrow pro canadian pharmacies-24h canadian rx world pharmacy canadian pharmacy king canadian pharmaceuticals are canadian online pharmacies safe buy viagra 25mg canada online pharmacies for men no 1 canadian pharcharmy online canada medications information
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:53 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
buy viagra in china buy viagra cheaply cheap online pharmacy no prescription generic viagra pharmacy rx online low price viagra viagra price do you need a prescription to buy viagra online viagra prescription purchase viagra online
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:07 ب.ظ

Terrific info, Thanks a lot.
generic cialis pill online cialis kamagra levitra buy cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis 05 we use it 50 mg cialis dose cialis manufacturer coupon tadalafil 10 mg we recommend cialis best buy cialis efficacit
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:52 ق.ظ

You definitely made the point!
click here take cialis cialis name brand cheap non 5 mg cialis generici cialis 20mg prix en pharmacie cialis dosage recommendations cost of cialis per pill cialis with 2 days delivery cialis 5 mg buy cialis online cheapest prescription doctor cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
Online User
 
   

پشتیبانی