تبلیغات
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد - کنار پنجره بنشسته ام به خانه خویش ( دیدار فیض الله پیری خبرنگار روزنامه سیروان با محی الدین حق شناس خالق منظومه شاره که م سنه )
 
درباره وبلاگ


سلام دوستان گرامی
به کرد وب خوش آمدید.

وبلاگ کُرد وب نهایت سعی خود را دارد تا شما دوستان را ، با بیوگرافی مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران نامی کُرد آشنا سازد.

امیدوارم که مطالب وبلاگ بتواند شما دوستان گرامی را با فرهنگ و هنر غنی کردستان آشنا کند .

در ضمن باید یادآور شد که عکسهای این مجموعه با همکاری عکاسان به نام سنندج ، آقایان اسدالله صیدی ( 09183711407 ) و آقای افشین فتاحی در دسترس و جهت استفاده علاقمندان به هنر ، قرار داده شده است.

در اینجا برخود لازم میدانم این نکته را خاطر نشان کنم که جهت حفظ مالکیت اثر برای هنرمند گرامی ، لگوی نام هنرمند بر روی عکسها جهت استفاده عموم ، درج گردیده است .

" با تشکر رشیدی مدیریت kordveb "


مدیر وبلاگ : سید مهدی رشیدی
نظرسنجی
این وبلاگ تا چه حد توانسته اطلاعات شما را در مورد بیوگرافی مشاهیر و هنرمندان نامی کرد افزایش دهد ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد
ملتی که بزرگان خود را نشناسد زیان می کند
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

آن هنرمند که تک درخت گردوی کوه آبیدر(‌تاقه دار) را با هزار آه وافسوس یادمی کند و نفرین می فرستد بر آن کس که آن را سوزاند، آن هنرمند که از « پل رحیم» و پل «چقلی چقان»‌و چاه«شله قیر» ‌سخن می گوید و از احوال آ« سید» ها پرسش فراوان دارد، آن مرد که «کانی سیده» ‌و نانواخانه « میمی مریم » ‌و « قوتاوخانه ( مدرسه) ملاحسن» را هنوز به یاد دارد و «عبه خادم» را می شناسد و «شب نشینی» ‌و نقالان قهوه خانه های شهر و چهره های آن پاتوق ها را به یاد دارد،‌اینک در کنار من نشسته است؛ سهل و ممتنع، هم بذله گو و هم کم سخن، و گاهی مات و فرورفته در سکوت و نگاهی به دور دستهای دور، گذشته های خاطره آفرین و نوستالژی از دست رفته. او کنار من نشسته است و من با پرسشهای فراوان که امکان طرح همه آنها نیست، در سکوتش فرو می روم تا شاید سخنی بگوید،‌کلمه ای تاریخ ساز.« خامش منشین خدارا... از عشق چیزی بگو» .....

کنار پنجره بنشسته ام به خانه خویش

دیدار با محی الدین حق شناس خالق منظومه شاره که م سنه


 فیض اله پیری:  آن پیرمرد مردم شناس و آن شاعر شیرین سخن وتاریخ نگار که فرهنگ و عادات مردمان دیار خویش را به نظم درآورده و آوازه منظومه اش جغرافیای سرزمینی و مردمی کردان را درنوردیده، اینک کنج عزلت پیشه کرده و به دور از هیاهوی مردمان شهر، کهن سالی را در خلوت می گذراند و گاهی از پنجره خانه اش »شهر شاعرانه« و خاطره آمیز و البته حسرت آفرین و دردآلود خویش را می نگرد؛ با مرور هزاران خاطره از معماری و طبیعت و فرهنگ مردمانش که در گذر زمان رنگ باخته است.

انتشار منظومه «شاره که م سنه»( شهر من سنندج) برای استاد «محی الدین حق شناس» کافی بود تا شهره شیرین کاری اش از شهر سنندج فراتر رود و اثر تحسین برانگیز تصویرکردن مقطعی از تاریخ معاصر این شهر ، مرزها را نیز در نوردد.

اینک  اما، آن محیّ فرهنگ دیار اردلان و آن حق شناس دارالایاله کردستان روزگار سخت و کسالت ناشی از کهن سالی را در سرانه پیری به کنج خانه هزار خاطره اش می فرستد.

همین شرایط است که اجازه نمی دهد هرکس به خلوت بیمار و چینی نازک تنهایی اش راه پیدا کند و خانواده او، عذر ارادتمندانش را می طلبند که استاد نمی تواند با کسی هم صحبت شود؛ درخواست دیدار - هرچند کوتاه - ما نیز تابع همین قاعده و شرایط بود.

سال 83 که میراث فرهنگی کردستان در آیینی ویژه، خالق »شاره که م سنه« را ارج نهاد، فرصتی دست داد تا از نزدیک جملاتی هرچند کوتاه برای گزارش آن حق شناسی از زبان حق شناس بشنویم و چنین شد که همراه تصویری از او در صفحه اول سیروان نقش بست. سالها به سرآمد و هرازچند گاهی سوژه حق شناس چون خوره به جان افتاده بود و رها نمی کرد؛ گزارش حیات او به مردمان و ارادتمندانش آن گونه که به تاریخ ادای دین شده باشد و در حق حق شناس، حق شناسی.

با این ذهنیت که مبادا چون دیگر سرمایه های فرهنگ و تاریخ این دیار که هزاران سینه سخن با خود به زیر خاک بردند؛روزگار نیز با او چنین کند – که مرگ حق است.

باری چون در سالهای، تریبون به دست اغیار افتاد و اهل فرهنگ به بوته فراموشی سپرده شدند و حق شناس نیز چون دیگران شرایطی مشابه پیدا کرد و از سویی غم نان، فرهنگ مگاران را می آزرد، مجالی برای قدرشناسی از حق شناسان پیش نیامد و کسی هم نمی پرسید« حق شناسان را چه شد»؟؛ مگر گذر نوباوگان مطبوعات در سایه «سوارگان» و ورود ناحق آنها به دنیای« حق شناس» و سوژه هایی از این دست و یا دیدار اقربای نسبی این قلم از باب حق شناسی از خادمان ذائقه شناس بوم نگاری چون حق شناس که از دل مردمان سخن می گویند.

یک سالی بود هرازگاهی دوستی و یا شهروندی خبری می آورد که خالق « شاره که م سنه» در بستر بیماری است و ضرورت دارد روزگار او را به مردم گزارش کنید.

این تلنگرها همان و زنده شدن آن حس کنجکاوی و پرسش ذهن از استاد حق شناس همان.

برای درخواست گفتگویی با منزل استاد حق شناس تماس گرفتم و بعد از احوالپرسی، جواب خودم را گرفتم: « نه »!

من اصرار و از آن سوی خط انکار که «مقدور نیست». سماجتم همسر استاد حق شناس را به این راضی کرد که هفته ای دیگر تماس بگیرم و اگر احوالش مساعد بود. شاید بتوان او را برای چند دقیقه ای دید.

دل خوش به این امید هفته ها سپری شد و دوباره از همان در وارد مذاکره شدم که بلکه رخصتی یابم به محضر استاد شرفیاب شوم. این بار اما صریح تر از قبل پاسخ گرفتم؛ به تاکید که «اصلا امکان ندارد».  باز گفتم:

- فقط برای چند دقیقه.

- شرمنده ام. اذیت می شود.
- اصرار من را جسارت تلقی نفرمایید. آقای حق شناس ارادتمندان زیادی دارند. اجازه بفرمایید فقط ایشان را زیارت کنیم. عکس هم نمی گیریم. مصاحبه هم نمی کنیم. فقط برای دقایقی.

- نمی شود . حالشان مساعد نیست. خودشان می گویند وقتی خوب نمی شنوم، چه حرفی برای دیگران دارم...

ناامیدتر از گذشته و حسرت به دل از درخواست قبلی، دست خالی ماندم و آه کشان. کور سوی امید را برای انجام این گفتگو در دل می کاشتم؛ امیدی که ریشه در سماجت داشت و بس.

باری، گذر ما به خانه استاد «عبدالحمید حیرت سجادی» نویسنده و پژوهشگر کرد در سنندج افتاد؛ آن هم چه افتادنی!

 حیرت سجادی هم به فعالیت در سکوت اعتقاد داشت و از مصاحبه پرهیز می کرد. با تایید استاد «عبدالحمید نعمتیان» نازک کار نازک خیال سنندجی - در مصاحبتی با حیرت سجادی- کار و هدف ما به تایید تاریخ نگار و پژوهشگر همشهری اش رسید و لابد همان بود که رغبت او برای گفتگوی مطبوعاتی با ما را سرعت بخشید که در نهایت در دو بخش در هفته نامه سیروان منتشر شد. اما نکته ظریف اینجاست که حیرت سجادی در جایی از مصاحبه و آنگاه که صحبت از کیستی خود می کند، از استاد محی الدین حق شناس نام می برد و اینکه همسر او خواهر حق شناس است! همین یادآوری ما را به آن ماجرای قدیمی سوق داد و از حیرت سجادی خواستیم تا ما را به خانه شاعر شهر ببرد؛آن حق شناس مردم شناس که آوازه دکلمه اشعارش، شهرتی  بس ارجمند و مقامی  درخور برای او و بلکه شهر و دیارش به ارمغان آورده است. داماد اما از طریق همسرش چند بار موضوع علاقه مندی ما را برای دیدار به خانه دوست برد و هر بار چون گذشته پاسخ آمد: «امکان ندارد»!

- دستم به دامانت استاد، مگر شما کاری کنید.

- ظاهرا دوست ندارد کسی را ببیند.

ایامی چند گذشت و سماجتی شگفت و میلی غریبانه ما را به گفتگو و دست کم دیداری هرچند کوتاه با حق شناس وادار می کرد؛ چنانکه گویی از در بیرونمان کرده و قصد ورود از از پنجره داریم!

 سراغی دیگر از حیرت سجادی گرفتم و گفتم: پیام برسان:« صرفا چند دقیقه آن هم در معیت شما». استاد شیرین سخن و خوش گفتار، حرف کال جوانی ما را به نیک رفتاری و ادب کهن سالی پاسخ داد: «باز هم تلاش می کنم...»

عصر سه شنبه(17 خرداد) هفته پیش بود که زنگ تلفن به صدا درآمد و استاد حیرت سجادی بعد از سلام و احوالپرسی و اینکه چندمین بار است که تماس می گیرد، خبر خوش را اعلام کرد: «امروز ساعت هفت عصر (20 دقیقه دیگر) می توانی در حد پنج دقیقه آقای حق شناس را ببینی. در آنجا منتظرت هستم. مژدگانی می ستاند، اگر می طلبید.

می دانستم مصاحبه ای درکار نیست؛ مگر مصاحبتی و احوالپرسی کوتاه. خیلی زود قلم و کاغذ آماده کردم و بدون ضبط صوت ، دوربین به دست راهی کوچه بهار خیابان آبیدر شدم. در مسیر راه، گذشته ی استاد حق شناس و روایت شاعرانه اش و هرآنچه که مربوط به او در ذهن بود را مرور کردم؛ همچنانکه دیدار قبلی سه سال پیش با او را"؛" و اینکه گفته بود: « من به بلندی علاقه دارم و برخلاف دیگران خانه ام را در بلندی ساخته ام» .روایت آن سال او، نقل خاطره سالها پیش بود که خیابان آبیدر به این شلوغی امروز نبود.

روز «است و خانه او انتهای کوچه» بهار؛ «چه کوچه ای که رد شدن از آن خطر[- نه ،خاطره-] دارد» (1)
از پله های انتهای کوچه بالا می روم و حیاط خانه حق شناس را به ذهن می آورم که چقدر گل داشت و لابد هنوز دارد. در باز می شود و خبری از آن گلستان –آن گونه که بود- نیست. همین پرسش اول را در ذهن ایجاد می کند.

پیرمرد همین جاست؛ طبقه دوم خانه ای در یکی از بلندی های شهر هزار تپه سنندج؛ آن گونه که بر «شهر شاعرانه» خویش مسلط است و می تواند رفت و آمد مردمان و نمای هزار داستان خانه هایش را بنگرد و کتاب عمر را در آن ورق بزند و به یاد آورد «بانگ کودکانه خویش» و از زمانه پرسش کند چرا «اسیر قفس» را «اسیر زمانه خویش» کرده است؟ اریکه کرده بر صندلی در اتاقی آراسته به تصاویر خاطره انگیز دیروز و امروز و قابهایی که بعضاً به همت ارادتمندانش اشعار او را در آغوش کشیده اند. همین اتاق و پنجره مقدس آن است که می تواند حق شناس را به بازشناسی گذشته سوق دهد و او را بر فراز شهر شاعرانه اش پرواز دهد. نمی تواند بلند شود. چهره اش هزار خلسه غریبانه و خاطره - وبلکه افسانه- با خود دارد. نگاه مهربانش به خنده ای می شکفد و حکایت دور و درازی در چهره عاشقش نمایان می شود. سلام و احوالپرسی رد و بدل می شود اما می گوید که تنها یک گوش او با سمعک شنوایی دارد. از این رو باید چنان کلمات را با صدای بلند ادا کنی که فراتر از عرف گفتگو. استاد حیرت سجادی هم همین جاست و می گوید اجازه عکس را هم برایم گرفته است. از مقدمات می گذریم و چرایی ورود حق شناس به عرصه ادبیات کردی به میان می آید. پیشتر استاد حیرت سجادی از شاهکارهای شعر فارسی حق شناس سخن گفته بود و اینکه بعد از انقلاب به ادبیات کردی روی آورده است؛ اگرچه گاهی هنوز هم ذوق شیرین سخنی پارسی او هم در قالب غزلیاتی رخ نماید. حق شناس اما گله مندی مرحوم «ماموستا هه ژار» مرد صاحب سخن و نیک نام کرد را باز می گوید که چرا برخی شعرای کردستان ادبیات کردی در آثارشان نیست و یا کم رنگ است؟؛ امثال «گلشن کردستانی». چرا وقتی به آثار شعرای کرد نیازمند است، کاری در خور انجام نمی شود؟

این پرسشها و چراهایی دیگر از این دست موجب می شود که حق شناس به رسم حق شناسی از فرهنگ و مردمان دیارش، ادبیات کردی را به صورت جدی دنبال کند. چنین است که ذوق ادیبانه و همت کردانه اش در هنر سفر به زبان مادری جاری می شود و حداقل نتیجه اش منظومه ماندگار « شاره که م سنه» که شهره آفاق گشته و همه به آن افتخار می کنند. همو که در قالب 600 بیت مثنوی به لهجه ‌کردی اردلانی تلاش کرده تا آداب و سنن، شادی و شیون و ‌باورها ، خاطرات،‌چهره ها، گذشته فرهنگ و تاریخ، طبیعت سنندج و میراث معنوی هم دیاری و دیارش را به صورت اثری ماندگار برای نسل آینده به یادگار بگذارد ؛او که در « شاره که م سنه» از نامها و سنن سنندج و تفرجگاههای آبیدر سربلند سخن می گوید که جملگی از بین رفتند، نگران است روزی نسل جدید این نامها و رویدادها را به شهر سنندج متعلق ندانند؛ واکنشی که با حسرت تام و تمام شاعر روبه رو می شود؛ به ویژه وقتی می بیند همه این واقعیات در زیر سنگ و آجر و آهن مدفون شود. او در این اثر جاودانه از سنندج شهر«هه ڵۆخان» و «مستوره اردلان» و دیگر شیرزنان و مردان بزرگ و «منزل اجدادی»‌ و «سرگذشت شهر من و شما» سخن می گوید و خود را « دست پرورده آب و هوای آبیدر» معرفی می کند و باز آفرینی و یادآوری آن خاطرات برایش « گریه آور» است. هم اوکه در ستایش «خضرزنده» و «خضرالیاس» و «کانی آرایش» ‌و «کانی شفا» روایت ها دارد و گلهای زرد و سرخ شهر را به هنر شعر آراسته و «لاله و زنبق» و «دره اسبها» و «کانی چرمگ» و «ماماتکه‌« را در خاطره منظومه خویش ثبت تاریخی کرده ؛ اینک‌ از نبود صدای «قاسپه»ی کبک در حسرت مانده و«آسیابان» را دوباره به خاطره مردمان شهر می برد، آن گونه که «سرو چهره او از آرد سفید گشته است».

آن مردکه باغهای شهر و آثار تاریخی و «بان یه خه چاڵ» و «به فره یه خه چاڵ» زادگاهش را با نوستالژی از دست رفته اشان روایت کرده،‌آن مرد که چون باران بر تاریخ و هنر سرزمینش بارید و فرهنگ و شعر و «دکلمه» را طراوتی تازه بخشید و«بیشه چناران» آبیدر و «باغ وکیل» و «باغ ژاله» و «کپرسید عبدالله» و »میرزا عبدالحسن» و «سید وسواسی»‌و «فتالی بگ» و «تپه روسی» و «تپه قجر» و «گونج فاطمه خانم» و «کلاه فرنگی و گچبری امیریه» و«گلستان ظفریه» ‌را بازآفرینی می کند، اینک «شهر شاعرانه خویش» را از پنجره خانه اش با مرور این خاطرات می نگرد، ‌آنکه«عمارت امانیه» را - آن گونه که بود - وصف می کند و به جاست که بپرسد چه می دانی که امانیه چیست؟

جوان دیروز که در منظومه اش، سراغ «فرهاد و شیرین»‌و «مه م و زین» - این اسطوره های منظومه های عاشقانه کردها - را عمارت خسروآباد را می گیرد،‌ نگران است که روزی برای نسل جوان جای پرسش باشد که آیا « پل یاور» و «کانی گرگ علی» به سنندج تعلق داشته است؟! آن هنرمند که تک درخت گردوی کوه آبیدر(‌تاقه دار) را با هزار آه وافسوس یادمی کند و نفرین می فرستد بر آن کس که آن را سوزاند، آن هنرمند که از « پل رحیم» و پل «چقلی چقان»‌و چاه«شله قیر» ‌سخن می گوید و از احوال آ« سید» ها پرسش فراوان دارد، آن مرد که «کانی سیده» ‌و نانواخانه « میمی مریم » ‌و « قوتاوخانه ( مدرسه) ملاحسن» را هنوز به یاد دارد و «عبه خادم» را می شناسد و «شب نشینی» ‌و نقالان قهوه خانه های شهر و چهره های آن پاتوق ها را به یاد دارد،‌اینک در کنار من نشسته است؛ سهل و ممتنع، هم بذله گو و هم کم سخن، و گاهی مات و فرورفته در سکوت و نگاهی به دور دستهای دور، گذشته های خاطره آفرین و نوستالژی از دست رفته. او کنار من نشسته است و من با پرسشهای فراوان که امکان طرح همه آنها نیست، در سکوتش فرو می روم تا شاید سخنی بگوید،‌کلمه ای تاریخ ساز.« خامش منشین خدارا... از عشق چیزی بگو»(2)

 سرآغاز از چگونگی و چرایی ورود به ادبیات کردی سخن می گوید و خاطرات گذشته را ناتمام روایت می کند و اینکه سال 1324 وقتی به بهانه ورود به دانشسرا به کرمانشاه رفته،‌برادرزن «یحیی خان صادق وزیری» ‌که رییس وقت فرهنگ بوده،‌ رییس کارگزینی را سفارش می کند که مبادا او ودوستانش را به نقاط غریب بفرستند؛ اما از سر شور جوانی در ایام حضور سه ساله اش در کرمانشاه،‌ به شهرهای اطراف نیز سفر کرد و از جمله بارها به قصر شیرین رفت و یک بیت شعر از آن دوران را هنوز در خاطره به یادگار دارد:‌ »له قه سره و هاتم لیمو بار مه/ لیمو شیرینمه ئه رای یارمه« (‌از قصر شیرین آمده ام و بار لیمو دارم/ لیمو شیرین است و برای یار آورده ام). سالها در فرهنگ خدمت کرد و اینک نیزدر خدمت فرهنگ است. می گوید: ‌چشمهایش ضعیف شده و به کمک سمعک تنها یکی از گوشهایش می شنود. این مشکل شنوایی، اما ریشه در یک رویداد نامیمون دارد که روایت آن برای حق شناس دردناک است. آن سرهنگ ارتش که در زندان «قزل قلعه» به صورت او نواخت،‌هنوز آثاردستش برجاست و بنابه روایت حق شناس، گوشش همان وقت آسیب دید. وقتی این خاطره را روایت می کند، ارتباط ضعف شنوایی خود را به آن حادثه نسبت می دهد. این جا که می رسد دختر بزرگ حق شناس داستان را کامل تر می کند: «قبل از انقلاب پدرش زندانی سیاسی بوده است». حق شناس تا قبل از انقلاب شعر فارسی می گفت و چنانکه خود بازگو می کند،‌مطبوعات تهران،‌ همدان، کرمانشاه، قزوین آثار او را منتشر می کرده اند. «شاره که م سنه» نیز- اگر چه به زبان کردی، اما - یادگار سال 49 است که تصاویر شعری از سنندج تا این دوران را در متن خود نهفته دارد.

خالق «شاره که م سنه» که امروز در سلک هنر پیشه گان مردم شناس درآمده، ‌روزگاری نه چندان دور کوهنوردی فعال بود،‌ورزشی - بلکه عادتی- که به واسطه آبیدر در میان ساکنان سنه دژ رایج بوده و امروز حق شناس می گوید: مفتخر است که «حمید دهقان» از همین دیار قله اورست را فتح کرده است.

حق شناس شاعر و معلم نیز که عشق طبیعت کردستان و آبیدر راست قامت را از رسومات دیارش به ارث برده و خار و گل و سنگ کلوخ و شاخه و قله های آبیدر را به خوبی می شناسد و هر کدام را با خاطره و سخنی در سینه ثبت کرده ، طبیعت گردی ماهر بوده و در جریان یکی از صعودهایش به  آبیدر پایش آسیب می بیند و خلق «شاره که م سنه» کلید می خورد و ‌به قول شاعر در مدت شش هفته به پایان می رسد. این داستان به سال 1349 بر می گردد و حق شناس که بواسطه شکستگی پا از چشمه سارها و مرغزارها و کوه و قله دور می ماند،‌ تصمیم می گیرد تصاویر ذهنی خود را از این طبیعت و فرهنگ به خانه بیاورد و آن گونه که برای سیروان بازگو می کند، همانجا این بیت شعر را می گوید:

من این شکستن پارا کنم بهانه خویش

بدین بهانه آرمت به خانه خویش

ابیاتی از این دست از تراوش قلم هنرمندان شهر به قاب رفته و در خانه حق شناس اویزان است. بیت شعری دیگربه زبان کردی را، نوه دختری او به یادگار ثبت شده است.

در خانه او تقدیر نامه ها و یادنامه هایی نیز نگاه آدمی را به خود فرا می خواند، به همراه تصاویر دیروز وامروز حق شناس. این تصاویر را به ما معرفی می کند؛ هر کدام شرحی وداستانی دارند. تصاویر نه چندان دورتر او را جوانتر می نمایاند. لحن صدای او نیز با چند سال پیش تفاوتی اساسی کرده است.  بذله گویی را چون سرشتی نیکو هنوز به یادگار دارد و چاشنی سخنانش می کند و هرازگاهی پایان«پنج دقیقه» ملاقات را یادآوری می کند! اینجاست که استاد حیرت سجادی و دیگران را نیز به خنده می آورد و من داستان گفتگو دکتر«جمشید صداقت کیش» تاریخ نگار و کرد پژوه دیار پارس را یادآوری می کنم که قرار پنج دقیقه مصاحبه به یک ساعت تبدیل شد.

حق شناس نیز ذوق هنری اش می شکفد و این بیت را نقل مجلس می کند که امیدوارم امانتداری را در نقل رعایت شده باشد .

زشوقت ناله پرواز آمده ام

از سنندج پرزنان تا خاک شیراز آمده ام

حق شناس روایتهای ناتمام دیگری برای سیروان باز گو کرد که متاسفانه ناتمام ثبت شد. از آنجا که ضبطی در کار و قرار مصاحبه ای نبود و استاد نیز برخی مسایل را ناتمام می گذاشت، امکان ثبت همه آنها نبود،‌چنانکه به حق کند نویسی مرا به سخره گرفت و انتشار برخی اسامی غلط در دیوانش را یادآور شد. او همچنین روایت یک کردشناس نامی را بازگو کرد که در سنندج به ملاقاتش امده و معتقد بود بعد از مرگ« سید علی اصغر کردستانی» خواننده اصالت آفرین و هنرمند نامی کردستان، فرهنگ کردستان  و مشخصاً موسیقی رو به زوال گذاشته است. به گمانم اشاره استاد به «کریس کوچرا» کرد پژوه احساسی نویس صاحب کتاب « جنبش ملی کرد» باشد که کتابش توسط« ابراهیم یونسی» نویسنده و مترجم نامدارکردستانی ترجمه شده است.

منظومه شهرت برانگیز «شاره که م سنه» تنها قطره ای از هنر حق شناس است. چنانکه برای اولین بار انتشار عمومی می شود که این هنرمند شناس 163 کاست شعر به زبان کردی سنندجی ضبط کرده و آن گونه که دخترش روایت می کند، شرح ابنیه تاریخی،‌مساجد، حمامها، مدارس،‌خانقاه، شاخصه های فرهنگی کردستان را در آنها ثبت و ضبط کرده است.

شاید اگر روزی این آثار در دسترس عموم قرار گیرد، شهرتی فراتر از منظومه شاره که م سنه برای حق شناس خلق کند.

وی همچنین سروده های نغز دیگری به زبان فارسی دارد و بعید نیست برخی از آنها نیز از بین رفته باشد؛ چنانکه وقتی یکی از سروده های اخیر خویش را به صورت ناتمام برای ما روایت کرد و تیتر این گزارش شد،‌تاکید کرد که حافظه اش او را یاری نمی کند و نمی داند کدام دفتر آن را ثبت کرده است:کنار پنجره بنشسته ام به خانه خویش

فراز منظره شهر شاعرانه خویش

کتاب عمر ورق می زنم و از آنچه گذشت

مرور می کنم افسانه زمانه خویش

روم به بال خیال آن چنان که

باز به یادآورم بانگ کودکانه خویش

چرا زمانه چنین کند اسیر قفس

کسی که گشته اسیر غم زمانه خویش

فکند دریا چو آبزیان

مرا چو ماهی مجروح در کناره ی خویش

شکست دست حوادث چو بال پروازم

شکسته بال خزیدم درون لانه خویش حق شناس87 ساله(متولد 13.3) سنندج و صاحب دو دختر و دو سر است که متاسفانه یکی از دخترانش به همراه خانواده در حادثه رانندگی چند سال پیش جان به جان آفرین تسلیم کرد و پدر را در غمی جانکاه فرو برد...

وقت خداحافظی است. می خواهم چند عکس بگیرم و به چند دقیقه پایان دهم! چنان با عجله و مشتاق آمده ام که دوربین هم نابکار است و چند قطعه عکس بیشتر در توان ندارد. عکس می گیرم و به قول حق شناس او را به «صندوق دولتی» می فرستم. اشاره او به ثبت تصاویر در سالهای دور دست که عکاس کرمانشاهی از سنندج عکس می گرفته به روایت مضمون و مردم را به »صندوق دولتی« می فرستاده است!

اینک اما برای حق شناس از آن سالها، تنها خاطراتی مه گرفته، ‌در ذهن باقی مانده است. او وخاطراتش را تنها می گذاریم و بدرودش می گوییم.ظاهرا پنج دقیقه ما خیلی وقت پیش تمام شده است!

__________________________

1-   اشاره ای است به شعر مشهور »کبی« اثر محبت جواد محبت شاعر کرمانشاهی که می گوید: شب است و خانه او انتهای کوچه ده / چه کوچه ای که از آن رد شدن خطر دارد.

2-   از احمد شاملو

3-   این گزارش منهای خطوط مشخص در شماره 628 هفته نامه سیروان به تاریخ 21 خرداد 90 منتشر شده است

منبع : http://ghasrefarhad.persianblog.ir/post/101/ قصر فرهاد
نوع مطلب : شاعران، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 9 مرداد 1398 12:19 ق.ظ

Incredible loads of superb data!
canadian cialis online pharmacies in usa canada online pharmacies legitimate prescription drugs without prior prescription pharmacy canada online prescriptions northwest pharmacies mail order canadian rx canadian prescriptions online serc 24 mg canadian drug canadian drug
دوشنبه 3 تیر 1398 08:33 ق.ظ

You have made your stand quite clearly..
cialis generika in deutschland kaufen cialis generic how much does a cialis cost cialis daily generic cialis cialis wir preise cialis 100 mg 30 tablet weblink price cialis click here cialis daily uk generic cialis soft gels
شنبه 1 تیر 1398 09:03 ق.ظ

Thanks a lot, Lots of posts.

click here to buy cialis cialis coupons warnings for cialis we like it cialis price acheter cialis kamagra cialis professional from usa cialis for bph cialis tablets australia when will generic cialis be available cialis en mexico precio
جمعه 31 خرداد 1398 04:48 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
bulk cialis cialis pas cher paris compare prices cialis uk click now buy cialis brand cialis from canada cialis italia gratis generic cialis 20mg uk generic cialis pro cialis generico in farmacia how does cialis work
جمعه 31 خرداد 1398 01:18 ق.ظ

Regards, Valuable information.
cialis per paypa recommended site cialis kanada cialis canada on line costo in farmacia cialis buy cialis sample pack price cialis per pill cialis coupons printable canadian drugs generic cialis cialis taglich low cost cialis 20mg
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:26 ق.ظ

You actually stated it wonderfully!
cialis 5mg billiger costo in farmacia cialis il cialis quanto costa cialis super acti cialis 20 mg effectiveness cialis 10mg prix pharmaci brand cialis generic walgreens price for cialis link for you cialis price generic cialis at walmart
یکشنبه 26 خرداد 1398 07:09 ب.ظ

Nicely put. Cheers!
cialis italia gratis cialis 10 doctissimo cialis generico postepay cialis ahumada warnings for cialis cialis daily new zealand cialis generico lilly il cialis quanto costa cialis italia gratis only now cialis for sale in us
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:31 ق.ظ

You have made your point.
we recommend cheapest cialis cialis venta a domicilio click here cialis daily uk usa cialis online cialis for sale south africa cialis prezzo in linea basso cialis 20 mg cost cialis 200 dollar savings card cialis generique 5 mg cialis daily new zealand
شنبه 25 خرداد 1398 12:27 ق.ظ

Awesome info. Thanks a lot!
cialis cuantos mg hay generic cialis tadalafil miglior cialis generico cialis 20 mg cut in half viagra or cialis cialis price in bangalore cialis kamagra levitra click here cialis daily uk rx cialis para comprar how do cialis pills work
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:41 ب.ظ

Superb write ups, Thanks!
venta de cialis canada cialis baratos compran uk sublingual cialis online cialis mit grapefruitsaft cialis 10mg prix pharmaci buying cialis on internet we choice cialis uk cialis coupons cialis free trial safe dosage for cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:33 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it!
cialis pills in singapore cialis tadalafil online 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis dosage amounts cheap cialis cialis generic availability cialis tadalafil the best choice cialis woman cialis 10mg prix pharmaci enter site natural cialis
چهارشنبه 21 فروردین 1398 09:34 ب.ظ

Really quite a lot of valuable knowledge!
canadian pharmacycanadian pharmacy canadian online pharmacies reviews canadian pharmaceuticals stocks canadian prescription drugstore global pharmacy canada buy viagrow canadian pharmacy meds canadian medications 247 canadian prescriptions online serc 24 mg canada medication
جمعه 16 آذر 1397 03:21 ق.ظ

Nicely put. Cheers!
cialis rckenschmerzen cialis for daily use non 5 mg cialis generici prescription doctor cialis get cheap cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis with 2 days delivery non 5 mg cialis generici cialis in sconto cialis generico lilly
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:58 ق.ظ

Thanks a lot, Wonderful information.
walgreens price for cialis pastillas cialis y alcoho generic cialis in vietnam buy cialis cheap 10 mg cialis 5mg click now cialis from canada canada discount drugs cialis miglior cialis generico calis online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:51 ب.ظ

With thanks. Fantastic stuff.
india cialis 100mg cost price cialis wal mart pharmacy cialis et insomni cialis cuantos mg hay purchasing cialis on the internet cialis prices in england generic cialis pill online cialis pills cialis 20mg preis cf generic cialis with dapoxetine
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:22 ق.ظ

Regards, Plenty of data.

200 cialis coupon tarif cialis france prezzo di cialis in bulgaria we like it cialis price acheter cialis kamagra cialis online only best offers cialis use online cialis warnings for cialis cialis daily dose generic
سه شنبه 13 آذر 1397 02:26 ب.ظ

Kudos, Quite a lot of info!

cialis 5mg billiger price cialis best we use it cialis online store american pharmacy cialis cialis generika acheter cialis meilleur pri free generic cialis buy cialis uk no prescription cialis online nederland cheap cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 02:59 ق.ظ

You explained this superbly.
tadalafil 20 mg buy cialis online cialis pills only best offers 100mg cialis cialis daily buy brand cialis cheap cilas cialis qualitat generic cialis tadalafil pastillas cialis y alcoho
دوشنبه 12 آذر 1397 02:41 ق.ظ

Nicely put, Regards!
estudios de cialis genricos cialis kaufen bankberweisung free generic cialis cialis generic acheter cialis kamagra tadalafil 20mg cialis 5 mg funziona achat cialis en itali cialis 20mg cialis side effects dangers
یکشنبه 11 آذر 1397 01:56 ب.ظ

Amazing many of very good knowledge.
generic cialis 20mg tablets order generic cialis online usa cialis online purchase once a day cialis cheap cialis tadalafilo cialis soft tabs for sale acquisto online cialis click now buy cialis brand buying brand cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 02:27 ق.ظ

Superb stuff, Thanks a lot.
comprar cialis 10 espa241a low cost cialis 20mg generico cialis mexico cialis kaufen bankberweisung wow cialis tadalafil 100mg cialis 5 effetti collaterali cialis generic availability buy cialis uk no prescription online prescriptions cialis cialis tablets australia
شنبه 10 آذر 1397 02:02 ب.ظ

Lovely posts, With thanks.
sublingual cialis online cialis generico en mexico cialis vs viagra buying cialis overnight calis only here cialis pills cialis uk next day cialis name brand cheap cialis kamagra levitra cialis lowest price
جمعه 9 آذر 1397 02:41 ب.ظ

You expressed this well.
prezzo di cialis in bulgaria cialis 10 doctissimo opinioni cialis generico buy cialis online nz tesco price cialis cialis professional yohimbe buy cialis online nz cialis for bph cialis dose 30mg cialis super kamagra
جمعه 9 آذر 1397 02:54 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
cialis diario compra cialis patent expiration cialis bula cialis generico online buy original cialis when will generic cialis be available cialis online holland cialis generico online the best choice cialis woman the best site cialis tablets
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:30 ق.ظ

Kudos. Very good stuff.
cialis daily new zealand viagra cialis levitra cialis wir preise cialis rezeptfrei cialis 5 mg scheda tecnica cipla cialis online canada discount drugs cialis cipla cialis online we like it safe cheap cialis cialis dosage amounts
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:59 ق.ظ

Good forum posts. Cheers!
warnings for cialis cialis for sale cialis cipla best buy cialis purchasing cialis pas cher paris 40 mg cialis what if i take cialis 05 when can i take another cialis viagra or cialis generic cialis in vietnam
پنجشنبه 19 مهر 1397 05:51 ب.ظ

You actually stated it really well!
buy levitra buy levitra generic levitra 10 mg kopen vardenafil 20mg levitra 10 mg kopen levitra 10 mg kopen vardenafil buy levitra 10mg levitra 10 mg prezzo buy levitra 20 mg
سه شنبه 10 مهر 1397 10:10 ق.ظ

You actually reported that really well!
no prescription cialis cheap we recommend cialis info only now cialis for sale in us tadalafilo best generic drugs cialis the best site cialis tablets weblink price cialis interactions for cialis cialis generika in deutschland kaufen compare prices cialis uk
یکشنبه 8 مهر 1397 06:09 ق.ظ

You actually expressed it exceptionally well.
cialis wir preise cialis cipla best buy generic cialis pro buy cialis uk no prescription only best offers cialis use order generic cialis online cialis dosage amounts interactions for cialis the best site cialis tablets buying brand cialis online
شنبه 31 شهریور 1397 07:54 ب.ظ

Many thanks. Fantastic stuff!
trust pharmacy of canada drugstore online shopping canadianpharmacyusa24h is it legal trusted pharmacy canada canadian medications 247 canadian prescriptions online serc 24 mg canada online pharmacies surrey online pharmacies legitimate canadian pharmacy viagra brand drugs for sale
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
Online User
 
   

پشتیبانی