تبلیغات
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد - سید علی اصغر کردستانی ، قناری خوش آواز کردستان
 
درباره وبلاگ


سلام دوستان گرامی
به کرد وب خوش آمدید.

وبلاگ کُرد وب نهایت سعی خود را دارد تا شما دوستان را ، با بیوگرافی مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران نامی کُرد آشنا سازد.

امیدوارم که مطالب وبلاگ بتواند شما دوستان گرامی را با فرهنگ و هنر غنی کردستان آشنا کند .

در ضمن باید یادآور شد که عکسهای این مجموعه با همکاری عکاسان به نام سنندج ، آقایان اسدالله صیدی ( 09183711407 ) و آقای افشین فتاحی در دسترس و جهت استفاده علاقمندان به هنر ، قرار داده شده است.

در اینجا برخود لازم میدانم این نکته را خاطر نشان کنم که جهت حفظ مالکیت اثر برای هنرمند گرامی ، لگوی نام هنرمند بر روی عکسها جهت استفاده عموم ، درج گردیده است .

" با تشکر رشیدی مدیریت kordveb "


مدیر وبلاگ : سید مهدی رشیدی
نظرسنجی
این وبلاگ تا چه حد توانسته اطلاعات شما را در مورد بیوگرافی مشاهیر و هنرمندان نامی کرد افزایش دهد ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مشاهیر ، بزرگان ، هنرمندان و نام آوران کُرد
ملتی که بزرگان خود را نشناسد زیان می کند
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
سید علی اصغر در سال 1260 شمسی از یك خانواده مشهوردینی در روستای صلوات آباد از توابع سنندج تولد یافت. دوران كودكی را در دامن پر مهر والدین ومناظر بدیع و مفرج زادگاه خود سپری نمود. در دوران  جوانی از مظاهر طبیعت الهام گرفت و با آوایی زلال تر از آب چشمه ها و لطیف تر از پر گلهای نیلوفر به نغمه خوانی پرداخت. شیوایی لحن وموزونی ومحزونی صدای سید چنان دلنشین و گیرا بود، كه اهالی منطقه وی را داود ثانی لقب داده بودند .....


سید نظام الدین پدر سید علی اصغر كه خود از مردان مشهور دینی بود سید را به شهر آورد و در مسجد دارالحسان به مكتب شیخ عبدالمومن پدر آیت الله مردوخ سپرد تا از محضر ایشان كسب فیض كند و ایشان  پس از چند سال تلمذ در آن مکتب در قرائت قرآن به استادی رسید و به خاطر صدای خوش و رسایی که داشت شهرت و آوازه اش از زادگاه و سرزمین مادری فراتر رفت، چنانكه آوازه او از مرزها گذشت و بنا به روایتی یك بار نیز جهت قرائت قران به مصر دعوت شد؛ ولی به دلیل ناخوشی پدر از رفتن صرف نظر كرد.

پدر بارها او را از خواندن در ملا عام منع و سرزنش كرده بود و سید با كمال احترام در جواب پدر گفته بود: آنچه نعمت خداست به همه تعلق دارد و نباید آنرا از خلایق دریغ كرد و اگر خواندن الحان از روی حقیقت و دستی به جانب معنویات باشد مانند صدای پرندگان خالی از محرمات خواهد بود.
 صفای باطن و فروتنی سید، افزون بر حسن و موهبت خدادادی صدایش دلهای مشتاقان بسیاری را تسخیر کرد و از آنجا که انسانی بی تکبر و بخشنده بود و نغمه های روح پرورش را بیدریغ نثار دوستدارانش می کرد دیری نپایید که به محافل اٌنس خوانین و بزرگان کردستان راه یافت.
 
لحن محزون و بسیار دلنشین و وسعت صدا و تحریرهای ریز پی در پی در صدای اوج، از ویژگی‌های آواز سید علی اصغر کردستانی است. آوای جان سوز و دلنشین او حتی شنوندگانی را که به زبان کردی آشنا نیستند مجذوب و محظوظ می کند.

گفته می‌شود که در هنگام خواندن وی، صدایش در دوردستها و در آنسوی صلوات‌آباد شنیده می‌شده است. در ضمن خیلی‌ها مدعی هستند که در آن زمان و در هنگام خواندن سید علی اصغر، صدای آب قطع می‌شده ‌است.

عباس کمندی در کتاب کوچک و مختصری که با عنوان " سید علی اصغر کردستانی " در سال 1364 منتشر کرد، نوشته است:

« ... یک شب در تهران و در منزل یکی از رجال مملکتی با حضور دولتمندان و هنرمندان و ادبای تراز اول ، جشنی بر پا می شود. سردار اعظم ، سید را همراه با خود به آن جشن می برد. یکی از خوانندگان آن جشن ، قمرالملوک بود ... بعد از خاتمه ی آواز قمر ، سید به وسیله ی سردار اعظم به حاضرین معرفی و از وی تقاضای خواندن می شود... سید صدای خود را یک بالاتر از صدای قمر وسعت داده و با تمام قدرت شروع به خواندن میکند و تمام اهل مجلس و خصوصا موسیقیدانان را به تعجب و تحسین وا میدارد ... با مخارج سردار اعظم ، سید حدود یک ماه در تهران ماند و در یک شرکت صفحه پرکنی به نام پلیفون حدود سی آهنگ متفاوت ،همراه ارکستر بر صفحه ی گرامافون ضبط کرد ... از نام و نشان نوازندگان همراه وی اطلاعی در دست نیست ... صفحات سید بعد ها در میان منتقدین کردستان پراکنده شد و به مرور به علت دست به دست شدن زیاد ، تعدادی از آنها از بین رفت و مابقی که حدود سیزده آهنگ است ، بعد از تاسیس رادیو سنندج در سال 1327 یا 1328 از خانواده ی آصف دیوان به دست آمد و جهت استفاده ی عموم کپی برداری شد ...
 
حاج سید عبدالله احد بابا شهابی پسر بزرگ سید كه حدود هفتاد سال دارد میگوید: مرحوم پدرم با وجود اینكه هرگز نزد استادی تعلیم ندیده بود مع الوصف عموم دستگاهها و مقامات موسیقی ایرانی را می شناخت و آنچه را می خواند یا موسیقی اصیل كردی بود و یا خود بر اساس موسیقی اصیل كردی می ساخت و اجرا می كرد. اشعاری هم كه می خواند یا اشعار فولكلور متداول محلی بود و یا از دیوان شاعرانی مانند مولوی كرد و وفایی مهابادی یا طاهر بگ جاف و یا بابا طاهر همدانی انتخاب می كرد. آنچه از صدای سید و نحوه اجرای آهنگهایش مشخص است این است كه سید به طور مسلم موسیقی ایرانی را می شناخته است. اما چگونه ودر كجا و با چه امكاناتی به این شناخت رسیده است جای بحث و گفتگو است!؟

به نظر نگارنده چون در آن زمان و قبل از رفتن سید به تهران ، سنندج به مدت یک سال تبعیدگاه عارف قزوینی ، شاعر و ترانه ی سرای معروف ایران بود و چون عارف در آن مدت به منزل خوانین سنندج به خصوص منزل آصف دیوان رفت و آمد داشت ، مثلماً صدای سید از نظر عارف مکتوم نمانده و احتمالا جلساتی با هم داشته اند و با توجه به نحوه ی به کار گیری تحریرات در صدای سید علی اصغر و شباهت آن با آهنگهای عارف قزوینی و نحوه ی تحریرات به کار گرفته در آنها ، به احتمال زیاد ، سید موسیقی را از عارف آموخته و یا حد اقل نحوه ی صوت پردازی سید ، بدون دخالت عارف نبوده است. اگر غیر از این باشد، سید علی اصغر خود ابداع کننده ی این سبک در موسیقی کردی است. چرا که نحوه ی خواندن سید و به کارگیری تحریرات ریز در صدای وی مخصوص خود اوست و چنین سبکی در هیچ کجای کردستان ، به جز سنندج و در نواحی صلوات آباد ، وجود نداشته و ندارد ... »

استاد سید علی اصغركردستانی اهنگهای اصیل كردی زمان خود را به سبك خود خوانده است و با تحریرات ریز صدا بر ملودی انها افزوده است. آهنگها عبارتند از: صدای زیر وبم (سه گاه ) ، غم انگیز (شعر بابا طاهر) ، یار غزال (بیات ترك) ، زردی خزان (بیات ترك) ، غم انگیز (افشاری) ، كورته بالا (دشتی) ، " دردی هجران " ، " رفیقانی طریقت " ، " نابی هی نابی " و " هروه‌ك بازوبن ".

بعضی از این آثار توسط خوانندگانی باز خوانی شده‌است، از جمله كاست زردی خزان كاری از ارسلان كامكار، قسمتی از كاست فلك باخه‌وان با صدای سید جلال‌الدین محمدیان و نیز تصنیف‌های دردی هجران و رفیقانی طریقت و "هروه‌ك بازووبه‌ن" را در این اواخر خواننده‌ی بسیار توانا، زنده یاد استاد حشمت‌الله لرنژاد اجرا كرده بود كه در نوع خود درخور تحسین است.
تار، كمانچه، فلوت و ضرب از جمله سازهایی بودند كه سید علی اصغر را در تمامی آهنگها همراهی كرده‌اند.

استاد علی اصغر كردستانی خواننده بزرگ واز افتخارات مردم كرد نشین در سال 1315 شمسی در زادگاهش روستای صلوات آباد چشم از جهان فرو بست اما صدای گرمش تا ابد نوازش گر، گوش و جان مردم كرد زبان خواهد بود. از وی دو پسر و دو دختر باقی مانده اند كه به بابا شهابی معروفند.

نوع مطلب : خواننده گان ، 
برچسب ها : بلبل خوش آواز، سید علی اصغر کردستانی، بابا شهابی، صلوات آباد، سید عبدالله احد بابا شهابی،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 1 اسفند 1396 08:08 ق.ظ
Unlike portable computers, motors don't have reset big buttons.
دوشنبه 30 بهمن 1396 04:12 ب.ظ
The cleaners were extremely professional and polite.
یکشنبه 22 بهمن 1396 08:55 ق.ظ
I've been exploring for a little for any high-quality articles
or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this
web site. Studying this info So i am satisfied to show that I have an incredibly good uncanny feeling I found out just what I needed.

I most definitely will make sure to don?t disregard this web site
and give it a glance regularly.
پنجشنبه 19 بهمن 1396 11:42 ق.ظ
Ask about our limo specials and limo bus offers.
پنجشنبه 12 بهمن 1396 03:30 ق.ظ
Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed
in Yahoo News? I've been trying for a while but I
never seem to get there! Appreciate it
سه شنبه 7 آذر 1396 01:07 ق.ظ
I'm really loving the theme/design of your blog. Do you ever
run into any browser compatibility issues? A couple of my blog
audience have complained about my site not working correctly
in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help
fix this problem?
یکشنبه 5 آذر 1396 08:57 ب.ظ
If you are going for most excellent contents like I do, simply go to see this website every day since it provides feature
contents, thanks
شنبه 4 آذر 1396 10:14 ب.ظ
If you are going for most excellent contents like myself, just go to see this web page all the
time as it gives feature contents, thanks
دوشنبه 22 آبان 1396 10:05 ق.ظ
It's amazing to pay a visit this web site and reading the
views of all colleagues regarding this article, while I am also zealous of getting familiarity.
یکشنبه 21 آبان 1396 08:34 ب.ظ
Ridiculous story there. What happened after? Thanks!
پنجشنبه 18 آبان 1396 03:12 ب.ظ
Thanks for a marvelous posting! I really enjoyed
reading it, you are a great author.I will remember to bookmark your blog and definitely will come back later on. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice evening!
پنجشنبه 18 آبان 1396 10:58 ق.ظ
You've made some really good points there. I
checked on the internet for more info about the issue and
found most people will go along with your views on this site.
چهارشنبه 17 آبان 1396 10:37 ق.ظ
Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from
somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make
my blog jump out. Please let me know where
you got your theme. Cheers
دوشنبه 15 آبان 1396 08:31 ب.ظ
Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i
read this post i thought i could also make comment due to this brilliant article.
چهارشنبه 10 آبان 1396 03:42 ق.ظ
What's up everybody, here every one is sharing such knowledge,
so it's fastidious to read this web site, and I used to visit this blog everyday.
چهارشنبه 3 آبان 1396 08:07 ب.ظ
Someone essentially assist to make seriously posts I might state.
This is the very first time I frequented your website page and up
to now? I surprised with the research you made to make this actual
submit extraordinary. Fantastic activity!
چهارشنبه 3 آبان 1396 11:08 ق.ظ
My brother recommended I would possibly like this
website. He was once entirely right. This submit actually made my day.

You cann't believe simply how so much time I had spent for this information! Thanks!
سه شنبه 2 آبان 1396 05:46 ق.ظ
I know this web page provides quality dependent articles and additional material,
is there any other site which offers these stuff in quality?
دوشنبه 1 آبان 1396 10:54 ب.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital
to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.
دوشنبه 1 آبان 1396 02:07 ب.ظ
Good post. I learn something totally new and challenging
on blogs I stumbleupon every day. It will always be interesting to read
through articles from other writers and use something from other web sites.
شنبه 29 مهر 1396 12:34 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, but before finish I am reading this great piece
of writing to improve my knowledge.
جمعه 28 مهر 1396 01:18 ب.ظ
Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other websites?
I have a blog based on the same information you discuss and
would love to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work.
If you're even remotely interested, feel free to shoot me an email.
یکشنبه 23 مهر 1396 05:52 ق.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this website yourself or did you hire someone to do
it for you? Plz answer back as I'm looking to create my own blog and would like to know where u got this from.

many thanks
جمعه 21 مهر 1396 01:48 ق.ظ
Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is important and everything. However think of if you added some great pictures or videos to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with pics and video clips,
this blog could undeniably be one of the greatest in its field.
Very good blog!
شنبه 15 مهر 1396 06:08 ب.ظ
I know this web site offers quality dependent posts and extra data, is there any other
web page which offers these kinds of data in quality?
سه شنبه 11 مهر 1396 09:54 ب.ظ
Actually when someone doesn't be aware of then its up to other viewers that they will help,
so here it happens.
یکشنبه 9 مهر 1396 12:32 ق.ظ
Hi there, I desire to subscribe for this web site
to take most recent updates, so where can i do it please assist.
شنبه 8 مهر 1396 06:35 ب.ظ
Keep this going please, great job!
چهارشنبه 5 مهر 1396 11:51 ب.ظ
Fantastic goods from you, man. I've take note your stuff prior to and you're just too fantastic.
I actually like what you've bought here, certainly like
what you're stating and the best way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to
stay it smart. I can't wait to read much more from you. This
is really a great website.
چهارشنبه 5 مهر 1396 06:40 ب.ظ
Having read this I believed it was rather enlightening.
I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together.
I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments.
But so what, it was still worthwhile!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
Online User
 
   

پشتیبانی